10 sposobów aby nie dać się upałowi

upał

Polskę już praży kolejna fala upałów. Warto skorzystać z zestawu pomysłów aby przeciwstawić się skwarowi wiszącemu również nad Skarżyskiem.

1.Weź parasolkę. Jeśli jesteś kobietą i masz jasną karnację, możesz poczuć się jak dama. Zabierz swój parasol, który służy zazwyczaj jako ochrona przed deszczem. Tym razem osłoni Cie przed słońcem. Co więcej, pod parasolem można skryć się niemal wszędzie. Dawniej uważano, że opaloną skórę mają tylko ludzie niższego stanu oraz że promienie słoneczne mają okropny wpływ na starzenie się skóry. W dzisiejszych czasach niemal każdy wystawia swoje ciało na ich działanie. Upalne dni bez odpowiedniego wyposażenia mogą skończyć się oparzeniami. Nie przejmuj się tym, że inni będą patrzeć. Ważne, że możesz poczuć się lepiej.

2. Pracuj i nie myśl o upale. Najlepszym, ale jednocześnie najtrudniejszym sposobem jest oddanie się pracy. Gdziekolwiek jesteś, przestań myśleć o tym, że siedzisz przy biurku i rozpuszczasz się w fotelu. Skup się na tym, co masz zrobić, pij wodę, czekaj na wieczór, kiedy spokojnie będziesz mógł wstać i cieszyć się chłodniejszym powietrzem. Rutyna może być pomocna w przetrwaniu najgorętszych godzin dnia.

3. Lody. Nie ma nic przyjemniejszego niż zimne, wyjęte z zamrażalnika lody, które można zjeść i na chwilę sprawić, że poczujemy się lepiej. Na pewno na jakiś czas będzie nam chłodniej. Ci, którzy są na diecie, mogą spróbować wodnych lodów, które zawierają mniejsza ilość kalorii. W Skarżysku można znaleźć również wiele lodziarni, które serwują świetne lody wytwarzane na miejscu w Skarżysku!

4. Przełóż cięższa pracę na później ale nie nudź się!  Jeśli masz do wykonania ciężką pracę, a możesz przełożyć ją na inny dzień, nie wahaj się ani sekundy. Fizyczna praca przy takiej temperaturze może skończyć się przegrzaniem, a nawet utratą przytomności. Najbardziej dotyczy to osób starszych. Jeśli więc możesz zrobić coś pożytecznego ale nie musisz się przy tym przemęczać, to będzie doskonały wybór na upalny dzień. Ważne jest, aby zająć czymś ręce i myśli. Ciągłe analizowanie upału sprawia, że jest go bardzo trudno znieść. Pocisz się? To normalne, nie ma sensu się tym przejmować. Jedyne, co możesz zrobić, to zadbać o czystość i wziąć od czasu do czasu szybki prysznic. Nie masz co robić? Poczytaj książkę, obejrzyj film, spotkaj się ze znajomymi. Nie nudź się!

5. Skryj się w szczelnie zamkniętym domu. Jeśli nie musisz wychodzić z domu w trakcie upałów, ten sposób jest idealny, aby udało się spędzić ten czas przy znośnej temperaturze. Przed snem otwórz okna i wywietrz wszystkie zakamarki, aby nabrać do płuc świeżego powietrza. Najważniejsze, co trzeba zrobić, to przygotować się do następnego dnia już wieczorem. Spróbuj osłonić wszystkie okna przed promieniami słonecznymi, które nie będą nagrzewać wnętrz w domu. Dodatkowo można zamknąć okna, aby nie wpuszczać ciepłego, rozgrzanego powietrza. Kiedy już jesteśmy pewni, że upał nie wedrze się do środka, możemy dodatkowo uruchomić wiatrak i cieszyć się wspaniałym, spokojnym dniem.

6. Lodowe napoje. Jeśli nie możesz już znieść upałów, a nie udało się osłonić mieszkania przed wysoką temperaturą, pomyśl, jak ochłodzić swoje ciało. Oprócz uzupełniania płynów, niektóre butelki wody (koniecznie niegazowanej) umieść w zamrażalce i po pewnym czasie ciesz się chłodzącym okładem do ciała. Przygotowuj się wcześniej do upału i chłodź wodę wcześniej.

7. Zimny prysznic. Jeśli masz taką możliwość i jesteś w domu, wejdź czasem pod zimny prysznic i ochłodź swoje ciało, które zmęczone jest już wysoką temperaturę. Zapewniam, że nie ma nic przyjemniejszego i odświeżającego.

8. Filtr ochronny z rana. Zanim wyjdziesz z domu, a widzisz, że niebo jest bezchmurne, termometr wskazuje 35 stopni, pomyśl o swojej skórze i nasmaruj się filtrem chroniącym przed słońcem. W ten sposób zapewniasz sobie bezpieczeństwo przy wyjściu z domu i dbasz o dobre nawilżenie skóry.

9. Leśna wyprawa. Upały nie dosięgają miejsc, gdzie jest cień, a jeszcze lepiej, woda. Możesz udać się na spacer do lasu, usiąść na trawie i spokojnie odpoczywać. Do tego książka, aparat – nawet w Skarżysku możesz poczuć się jak turysta. Nie zapomnij o dobrym towarzystwie. Jeśli lubisz siedzieć sam, zorganizuj sobie czas – nie ma nic gorszego niż nuda.

10. Miejska fontanna. Najgorsze są upały w miastach. Nagrzewa się beton, asfalt, ciepło paruje z ulic. Kiedy stoi się na centrum miasta, można dostrzec nagrzewającą się wciąż powierzchnię, z której ulatnia się ciepło, niczym efekt Fata Morgana. Jeśli naprawdę musisz udać się tego dnia w betonowe rejony, przysiądź na chwilę przy miejskiej fontannie np. przy ul. Bankowej lub przy ul. Norwida i odpocznij, rozkoszując się lekka bryzą, która ochładza rozgrzane ciało.

upał 2

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial