3 maja w Skarżysku-Kamiennej – wstyd i zażenowanie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone jest 3 maja, ustanowiono je w 1919 oraz ponownie w 1990 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja 3 maja została uchwalona przez Sejm Wielki i była jak na ówczesne czasy najnowocześniejszym zbiorem praw i obowiązków obywateli.

W tym roku czciliśmy w całym kraju 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas obchodów centralnych w Warszawie wielokrotnie podkreślano wielki uniwersalizm i przywiązanie do tradycji narodowych tego dokumentu. W czasach zaborów czy okupacji hitlerowskiej, później w PRL, świętowanie Konstytucji 3 maja miało wyraz olbrzymiej odwagi, patriotyzmu, a wręcz bohaterstwa. Polska pod rządami Konstytucji 3 maja dla ościennych mocarstw była olbrzymim zagrożeniem z perspektywy społecznych i ekonomicznych rozwiązań. Dlatego Rosja, a następnie Prusy i Austria dokonały rozbiorów Polski by w ten sposób zniszczyć silnego partnera.Ministranci i 3 - go Maja

Ministranci i 3 - go Maja2

Ministranci i 3 - go Maja3

W naszym mieście, Skarżysku-Kamiennej również odbyły się uroczystości związane z obchodami Konstytucji 3 maja. Trudno nie odnieść wrażenia, że zorganizowane były bardziej z racji obowiązku, a nie chęci uczczenia tego ważnego dla Polaków wydarzenia z historii narodu. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Miasta i Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Przynajmniej obaj się podpisali pod wystosowanymi zaproszeniami. Na pierwszej części uroczystości w Ostrej Bramie się jednak nie zjawili. To w tym miejscu właśnie w Ostrej Bramie została upamiętniona stosowną tablicą Konstytucja 3 maja w 200. rocznicę jej uchwalenia.

Naturalnym więc jest, że w tym miejscu u stóp Patronki Miasta, Matki Bożej Ostrobramskiej, powinny odbywać się główne uroczystości związane z tym świętem. O wielkiej wadze Konstytucji 3 maja dla dalszego losu Polski, wymiarze religijnym, społecznym, narodowościowym, fundamencie I Rzeczypospolitej mówił w homilii ks. prałat Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Poczty sztandarowe, delegacje oraz przedstawicieli władz samorządowych powitał jak zawsze ks. kustosz Jerzy Karbownik. Nieobecność w tej części uroczystości Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta to nie tylko wyraz lekceważenia tych do których zostały wystosowane zaproszenia na tą uroczystość, to również wyraz braku poszanowania dla świętości, patriotyzmu i honoru dla Narodowego Święta Trzeciego Maja.

Grzegorz Małkus

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial