37. Rocznica Porozumień Sierpniowych w Skarżysku

Tradycyjnie już 31 sierpnia w parafii Św. Józefa Oblubieńca w kolejną rocznicę Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność, została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Obecni na mszy byli przedstawiciele Solidarności skarżyskich zakładów pracy, władz państwowych i samorządowych. Po mszy, której przewodniczył ks. dziekan, prałat Jerzy Karbownik, jej uczestnicy przeszli pod pomnik Niepodległości na Skwer Solidarności by tam złożyć symboliczne wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, którzy w różny sposób walczyli o wolną i niepodległą Polskę. “Solidarność zrodziła się pod Krzyżem i spod tego Krzyża czerpała swoje wartości. Wiele ważnych twarzy tej pierwszej Solidarności odwróciło się dziś od tych wartości.” Powiedział między innymi w homilii ks. kanonik Marian Mężyk. Przypomniał też, że Solidarność nadal walczy o wartości i idee sierpnia 1980 roku.

Pod Pomnikiem Niepodległości wiązanki kwiatów złożyli: Wicewojewoda Andrzej Bętkowski, przedstawiciele zakładowych organizacji NSZZ Solidarność oraz przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. W podsumowaniu spotkania, Przewodniczący Międzyzakładowych Organizacji NSZZ Solidarność, Bogdan Ryś powiedział – “niestety jest nas co raz mniej, ale w walce o nasze sprawy nie poddamy się.”

Nie zależnie od sporu jaki toczy się dziś przez nasz kraj i olbrzymich awantur oraz prób zawłaszczania Solidarności przez różne opcje polityczne, to właśnie ten niezależny, społeczny, robotniczy ruch, który przyjął nazwę Solidarność, dał sygnał do przeprowadzenia fundamentalnych zmian ustrojowych w naszym państwie. Zmian, które nadal się dokonują i emanują dziś na Unię Europejską, co nie wszystkim w tej Unii się podoba.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial