52. Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

Goście prócz wyjątkowych prezentacji wytopu żelaza w dymarkach, jak zwykle mogą nie tylko wszystko obejrzeć, ale także uczestniczyć w warsztatach rzemiosł antycznych, rekonstrukcji bitwy barbarzyńców z legionami rzymskimi, pokazach rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy). Dymarki od wielu lat stanowią swoiste Świętokrzyskie Dni Kultury, wielkie regionalne święto z niepowtarzalnym klimatem.

Niezwykłym miejscem przenoszącym nas o dwa tysiące lat wstecz jest Nowa Słupia, gdzie już od ponad 40 lat odbywają się „Dymarki”. To prawdziwe święto wytopu żelaza tradycyjnymi metodami sprzed tysięcy lat. Odkryte tu w poprzednim stuleciu pozostałości prehistorycznych pieców, zwanych dymarkami, pozwoliło na poznanie dawnych technologii. Na terenie „Piecowiska” na naszych oczach ruda żelaza poddawana działaniu węgla drzewnego, powietrza i wysokiej temperatury, staje się docelowo żelazem – materiałem, z którego powstają narzędzia.

Każdy młody turysta może poczuć się w Nowej Słupi prawdziwym odkrywcą. Zaaranżowane z dużą dokładnością stanowiska hutnicze, kuźnicze czy garncarskie przenoszą nas w przeszłość i pozwalają na własnoręczne wykonanie glinianego naczynia lub zapoznanie się z działaniem warsztatu tkackiego. W czasie rekonstrukcji zadbano o najdrobniejsze szczegóły – miejsce, narzędzia czy nawet sam strój rzemieślników. „Dymarki” poza pokazaniem pradawnych technologii wytopu żelaza dają również możliwość poznania życia dawnych ludów zamieszkujących te tereny – ich zwyczajów, tradycji i codziennych zajęć. Dom kowala, szałas hutników, warsztat obróbki złota i brązu – to tylko kilka z atrakcji, dzięki którym młody turysta przenosi się o dwa tysiące lat wstecz.

 

W ramach atrakcji przewidziano wiele koncertów dla przybyłych gości:

Sobota 11.08.2018 r.
16:00 – Lokalne występy
16:20 – Black Magic
16:30 – Karla
17:30 – Fox
18:30 –
19:30 – Hit Boyz
20:30 – Power Play
21:30 – SŁAWOMIR

Niedziela 12.08.2018 r.
16:00 – Trele Morele Rock Band
16:30 – Raz dwa
17:45 – Pozytywnie Zakręceni
19:00 – Tacy Sami
20:30 – DŻEM

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial