74 rocznica pacyfikacji wsi Michniów

Wczoraj w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości związane z 74 rocznicą pacyfikacji wsi Michniów przez niemieckiego okupanta. Przy zbiorowej mogile pomordowanych osób zgromadziło się wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, by uczcić pamięć ofiar zbrodni.

W uroczystości wzięli udział, przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy wsi Michniów. Hołd ofiarom oddali także I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Artur Bielecki, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach mł. insp. Piotr Kania oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku- Kamiennej mł. insp. Jarosław Jasieńczuk.

Obchody rozpoczęły się od okolicznościowych przemówień zaproszonych gości. W części artystycznej wystąpił Chór „Senior” z Suchedniowa. Głównym punktem uroczystości była msza święta odprawiona w intencji ofiar pacyfikacji. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz oraz licznych instytucji złożyli kwiaty i wieńce przy zbiorowej mogile pomordowanych osób.

12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie Niemcy zamordowali 204 mieszkańców wsi, w tym kilkudziesięcioro dzieci. Mord był odwetem za pomoc ludności dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Tragiczne wydarzenia z Michniowa stały się symbolem 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej.

Opr. DSz

Źródło: KPP Skarżysko- Kamienna

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial