74 rocznica pacyfikacji wsi Michniów

Wczoraj w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości związane z 74 rocznicą pacyfikacji wsi Michniów przez niemieckiego okupanta. Przy zbiorowej mogile pomordowanych osób zgromadziło się wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, by uczcić pamięć ofiar zbrodni.

W uroczystości wzięli udział, przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy wsi Michniów. Hołd ofiarom oddali także I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Artur Bielecki, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach mł. insp. Piotr Kania oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Skarżysku- Kamiennej mł. insp. Jarosław Jasieńczuk.

Obchody rozpoczęły się od okolicznościowych przemówień zaproszonych gości. W części artystycznej wystąpił Chór „Senior” z Suchedniowa. Głównym punktem uroczystości była msza święta odprawiona w intencji ofiar pacyfikacji. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz oraz licznych instytucji złożyli kwiaty i wieńce przy zbiorowej mogile pomordowanych osób.

12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie Niemcy zamordowali 204 mieszkańców wsi, w tym kilkudziesięcioro dzieci. Mord był odwetem za pomoc ludności dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Tragiczne wydarzenia z Michniowa stały się symbolem 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej.

Opr. DSz

Źródło: KPP Skarżysko- Kamienna

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial