Książki trafią do Polaków w Mołdawii

Blisko 50 nowych książek polskich autorów, w tym pisarzy związanych z województwem świętokrzyskim  trafi do zbiorów Biblioteki Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Publikacje w ramach akcji „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii” przekazała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.  – Wśród Polaków w Mołdawii jest ogromne zapotrzebowanie na polską literaturę. Dlatego bardzo dziękuję za tę ważną inicjatywę – mówiła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Agata Binkowska razem z asystentem marszałka Robertem Biernackim, głównym bibliotekarzem WBP w Kielcach Jadwigą Zielińską oraz studentami z Mołdawii i Naddniestrza:  Marią Bereziuk i Ruslanem Misak  23 marca oficjalnie przekazali książki.
– Blisko 50 nowych publikacji zasili księgozbiór Biblioteki Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie, który liczy około 1500 pozycji. Biblioteka potrzebuje przede wszystkim nowych książek.  Wśród publikacji znajduje się twórczość polskich pisarzy oraz tych związanych z województwem świętokrzyskim. Są także słowniki, baśnie, bajki, opracowania, czy książki pokazujące polską przyrodę i historię  – mówiła Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Wśród książek znajdują się między innymi: „Ferdydurke, pisma zebrane” Witolda Gombrowicza, „Kamień na kamieniu”  Wiesława Myśliwskiego, „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza i „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego.

–  Biblioteka Polska w Kiszyniowie liczy prawie 4 tysiące czytelników, z czego 700 to Polacy – mówił asystent marszałka województwa świętokrzyskiego Robert Biernacki.

Studenci z Mołdawii i Naddniestrza: Maria Bereziuk i Ruslan Misak dziękowali za tę akcję i podkreślili, że biblioteka nie ma środków na zakup nowych książek, które się bardzo przydają, ponieważ sporo młodzieży chce studiować w Polsce.

Książki przekazano w ramach inicjatywy „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii”. Zostaną one przewiezione samochodem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego do Krakowa,   a stamtąd rejsowym autobusem pasażerskim do Kiszyniowa.

W ramach inicjatywy „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii” zorganizowano wiele akcji, mających na celu pomoc Polonii:

przekazano jednorazowy sprzęt medyczny,

przekazano sprzęt medyczny ŚCO w Kielcach,

podarowano książki i pomoce szkolne.

źródło:www.sejmik.kielce.p

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial