28.3 C
Nowy Jork

Książki trafią do Polaków w Mołdawii

Published:

Blisko 50 nowych książek polskich autorów, w tym pisarzy związanych z województwem świętokrzyskim  trafi do zbiorów Biblioteki Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Publikacje w ramach akcji „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii” przekazała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.  – Wśród Polaków w Mołdawii jest ogromne zapotrzebowanie na polską literaturę. Dlatego bardzo dziękuję za tę ważną inicjatywę – mówiła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Agata Binkowska razem z asystentem marszałka Robertem Biernackim, głównym bibliotekarzem WBP w Kielcach Jadwigą Zielińską oraz studentami z Mołdawii i Naddniestrza:  Marią Bereziuk i Ruslanem Misak  23 marca oficjalnie przekazali książki.
– Blisko 50 nowych publikacji zasili księgozbiór Biblioteki Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie, który liczy około 1500 pozycji. Biblioteka potrzebuje przede wszystkim nowych książek.  Wśród publikacji znajduje się twórczość polskich pisarzy oraz tych związanych z województwem świętokrzyskim. Są także słowniki, baśnie, bajki, opracowania, czy książki pokazujące polską przyrodę i historię  – mówiła Jadwiga Zielińska, główny bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Wśród książek znajdują się między innymi: „Ferdydurke, pisma zebrane” Witolda Gombrowicza, „Kamień na kamieniu”  Wiesława Myśliwskiego, „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza i „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego.

–  Biblioteka Polska w Kiszyniowie liczy prawie 4 tysiące czytelników, z czego 700 to Polacy – mówił asystent marszałka województwa świętokrzyskiego Robert Biernacki.

Studenci z Mołdawii i Naddniestrza: Maria Bereziuk i Ruslan Misak dziękowali za tę akcję i podkreślili, że biblioteka nie ma środków na zakup nowych książek, które się bardzo przydają, ponieważ sporo młodzieży chce studiować w Polsce.

Książki przekazano w ramach inicjatywy „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii”. Zostaną one przewiezione samochodem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego do Krakowa,   a stamtąd rejsowym autobusem pasażerskim do Kiszyniowa.

W ramach inicjatywy „Świętokrzyskie Polakom w Mołdawii” zorganizowano wiele akcji, mających na celu pomoc Polonii:

przekazano jednorazowy sprzęt medyczny,

przekazano sprzęt medyczny ŚCO w Kielcach,

podarowano książki i pomoce szkolne.

źródło:www.sejmik.kielce.p

Mariusz Bodo
Mariusz Bodo
Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Related articles

Recent articles

spot_img