Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Agnieszki i Innych”

11, 17 i 18 grudnia w Wielkiej Wsi, Wąchocku, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach  odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Agnieszki i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Agnieszki liczą na zaangażowanie społeczności gminy Wąchock oraz Starachowic i Skarżyska- Kamiennej.

Agnieszka Budnik ma 30 lat, pochodzi z Wielkiej Wsi, jest żoną i mamą. Jak podkreśla całym jej światem są dzieci: Mikołaj, Miłosz i Filip oraz najcudowniejszy mąż Krystian. Wiodła spokojne życie opiekując się najbliższymi, bawiąc się z chłopcami i pomagając im w lekcjach. Codzienne obowiązki umilało jej słuchanie polskiego rocka. Diagnoza, która została postawiona 14 października – ostra białaczka szpikowa – zmieniła całe życie Agnieszki. Od tego momentu przebywa w szpitalu. Najdotkliwsza jest rozłąka z rodziną. Mimo tak trudnego czasu Agnieszka z odwagą przyznaje, że ten egzamin, który postawiło przed nią życie, zamierza zdać na piątkę. Agnieszka, aby żyć potrzebuje przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego. Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie. Postanowili zorganizować akcję rejestracji. „Proszę zarejestrujcie się, jako potencjalni Dawcy szpiku. Dzięki Wam wiele osób otrzyma szanse na życie. Jedną z tych osób jestem także ja – apeluje Agnieszka.

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Agnieszki na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000 potencjalnych Dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Agnieszką.

Rodzina i przyjaciele Agnieszki nie potrafiąc czekać bezczynnie rozpoczęli przygotowania do akcji rejestracji „Dzień Dawcy Szpiku dla Agnieszki i Innych”. Działania ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

11 grudnia to szczególna data akcji dla Agnieszki w Wielkiej Wsi, ponieważ w tym dniu Agnieszka obchodzi swoje 30 urodziny. Każda osoba, która przyjdzie i zarejestruje się, jako potencjalny dawca, to będzie prezent dla naszej Agnieszki. Chcielibyśmy za rok, w tym samym czasie spotkać się w tym samym gronie i móc powiedzieć: dziękujemy Wam za pomoc  – mówi siostra pacjentki, Pani Beata.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

11 grudnia 2016

11:00 – 17:00

Świetlica wiejska w Wielkiej Wsi

 17 grudnia 2016

11:00 – 19:00

CH Hermes

Ul. Krasińskiego 18, Skarżysko-Kamienna

 17 grudnia 2016

11:00-19:00

Galeria Galardia

ul. Kardynała Wyszyńskiego 14, Starachowice

 18 grudnia 2016

10:00-16:00

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury

Ul. Kościelna 7, Wąchock

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

elektroniczny_plakat1

więcej na: www.skarzysko.powiat.pl

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial