American dream Konrada Kröniga

Któż by nie chciał zobaczyć Wielkiego Kanionu Kolorado albo zapierającego dech  w piersiach Golden Gate Bridge czy Statue of Liberty ? Albo nie odwiedzić rodziny w Chicago? Spełnić swój American dream.

Jak pamiętamy w 2015 odwiedzili nas goście ze Stanów Zjednoczonych na czele z burmistrzem Franklin Park. Tak tą wizytę zapamiętaliśmy w lokalnych mediach:

„Goście ze Stanów Zjednoczonych przyjechali do Skarżyska-Kamiennej na zaproszenie prezydenta Konrada Kröniga, który – będąc w tym roku w USA – nawiązał odpowiednie kontakty zarówno z Polonią jak i z Amerykanami i dzięki temu zaproponował, by w planie wizyty delegacji amerykańskiej w Polsce, znalazło się także nasze miasto.” www.tvswietokrzyska.pl

„Zależy nam na współpracy i wykorzystaniu wszystkich możliwości. Będę namawiał Państwa – przedsiębiorców do kooperacji. Nie chcę, by zakończyło się tylko na podpisaniu tego listu. Chcę, żeby to faktycznie był początek współpracy i korzyści dla obu stron – dodawał prezydent Skarżyska-Kamiennej.” www.skarzysko24.pl

Jak się później okazało Gmina Skarżysko-Kamienna musiała zapłacić Polsko-Amerykańskiej Fundacji „Więź Kultur” 5000 zł, tylko za to, by delegacja ze Stanów Zjednoczonych odwiedziła nasze miasto. Gmina pokryła również koszty pobytu delegacji w Hotelu Manor House w Chlewiskach. ( Dlaczego właśnie tam?  Widocznie nasze hotele nie spełniły norm zaproszonych gości)

Co było dalej. Nasz prezydent udał się z rewizytą. Tym razem za wyjazd Konrada Kröniga zapłaciła nasza gmina ponad 16 718zł ( koszty pobytu i przelotu Konrda Kröniga)

To wydarzenie tak komentowały lokalne media:

„To była bardzo owocna wizyta. Nie tylko sformalizowaliśmy współpracę z Franklin Park, podpisując umowę o miastach partnerskich, ale nawiązaliśmy również wiele cennych kontaktów – podsumowuje prezydent Konrad Krönig.” „ Liczymy na to, że kontakty będą się zacieśniać. Czas pokaże, jak ta współpraca będzie wyglądała, ale poważnie myślimy o wspólnym działaniu nie tylko w zakresie edukacji, czy też wymiany młodzieży, ale także o współpracy gospodarczej – mówił po podpisaniu dokumentu prezydent Skarżyska-Kamiennej. – Jestem przekonany, że w przyszłości uda się zrealizować kilka wspólnych projektów – dodał i podkreślił, że Skarżysko jest pierwszym świętokrzyskim miastem, które formalnie nawiązało współpracę z miejscowością w USA”

Rozmawialiśmy z przedstawicielami izb przemysłowo-handlowych z kilku stanów, m.in. z Nevady, Waszyngtonu, czy Illinois. Oczekujemy na ich rewizytę w naszym regionie i mieście w lutym 2017 roku. Mamy także potwierdzenie udziału gości z USA w II Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym, które odbędzie się jesienią przyszłego roku w Skarżysku – mówi prezydent miasta, Konrad Krönig.” www.spottedskrzysko.pl

Według zapowiedzi prezydent miało dojść do rewizyty firm ze Stanów Zjednoczonych (przedstawicielami izb przemysłowo-handlowych z kilku stanów, m.in. z Nevady, Waszyngtonu, czy Illinois.) w lutym 2017, niestety amerykanie już u nas się nie pokazali.

Głównym celem podróży prezydent była rewizyta w Village of Franklin Park, a jak było  w rzeczywistości przedstawiamy na zdjęciach harmonogramu pobytu Konrada Kröniga  w USA. Podczas 8 dniowego pobytu Krönig w Frankin Park spędził łącznie 4 godziny i 15 minut, w czasie, których nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Franklin Park, a Skarżysko-Kamienna. Co w takim razie było istotniejsze dla naszego prezydenta w trakcie pobytu w USA. Jak pokazuje program wizyty 4 dni Krönig przebywał w Las Vegas. Jakie ważne eventy czekały na naszego prezydenta podczas misji gospodarczej? Czy prezydent wyjeżdżając do USA spełnił swój American dream? Może w czasie pobytu w Las Vegas spotkał swojego idola i bohatera Mr Batman. Niewykluczone, że prezydent podpatrywał funkcjonowanie jednego z kasyn by zrealizować taką inwestycję w naszym mieście.

Na koniec zauważyłem ciekawy wątek dotyczący wyjazdu naszego prezydenta. Zaproszenie do Urzędu Miasta wpłynęło w dniu 25 października , a gmina zamówiła bilet lotniczy już 19 października. Czy prezydent potrafi też przewidywać przyszłość ? Czy może, któryś z jego pitbulli mu to wyszczekał?

Podsumowując jakie są efekty dla naszego miasta współpracy na linii Skarżysko-Kamienna, a Franklin Park.

1        Village of Franklin Park jest miastem partnerskim Skarżyska-Kmiennej

2        Koszty jakie poniosła Gmina ponad 26 000zł

3        Zysk dla naszego miasta 0

 

 

 

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial