Awdiejew w świętokrzyskim

Do województwa świętokrzyskiego, do kilku miast tego regionu został zaproszony Alosza Awdiejew, by być atrakcją muzyczną różnych imprez okolicznościowych. Postanowiliśmy zatem, przybliżyć naszym czytelnikom tę artystyczną postać. Aleksy Awdiejew, na którego najczęściej mówimy Alosza Awdiejew (Алексей Алексеевич Авдеев), urodził się dnia 18 lipca 1940 roku w Woroszydłowsku. Jest on polskim aktorem, piosenkarzem i językoznawcą rosyjskiego pochodzenia.

SONY DSC

Alosza w Polsce

Do Polski przyjechał on w 1967 roku. Obywatelstwo polskie otrzymał w roku 1993. Mieszka w Bolechowicach pod Krakowem. Od roku 1975, Alosza związany jest z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) oraz Michałem Kaniewskim (gitara), śpiewając tam romanse rosyjskie, cygańskie, żydowskie i pieśni odeskie. W latach 1975-1980 współpracował jako pianista z krakowskimi zespołami jazzowymi takimi jak Beatle Street Band, a także Playing Family. Od roku 1990, występuje on w trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem, dając liczne koncerty w kraju i za granicą. Nagrywa płyty oraz programy telewizyjne i radiowe. Jest stałym felietonistą miesięcznika psychologicznego pod tytułem „Charaktery” i członkiem Rady Naukowej tego magazyn

Wykształcenie i praca

Absolwent filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1974–2001 pracuje jako pracownik naukowy Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, gdzie pełnił funkcje wicedyrektora ds. studenckich (1994–1998) oraz kierownika Zakładu Języka Rosyjskiego (1996–2001). Od 2001 pracuje w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się głównie gramatyką komunikacyjną. Awdiejew jest też Członkiem polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Od roku 1978 jest on doktorem nauk humanistycznych. W roku 1980 pracował w Trinity College w Dublinie, jako visiting professor. Od roku 1986, Alosza Awdiejew jest doktorem habilitowanym, zaś od 2005 roku, jest profesor nauk humanistycznych.

Nasza redakcja miała zatem okazję posłuchać szeregu pięknych koncertów Aloszy Awdiejewa, i choć na chwilę przenieść się gdy po rosyjskich ulicach sunęły zaprzężone w czwórkę koni sanie…….

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial