18.6 C
Nowy Jork

Bela Cup w Grodnie

Published:

W minionym tygodniu w Grodnie na Białorusi odbywał się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej Olimpiad Specjalnych. Polskę reprezentowała drużyna z naszego regionu, która mogła uczestniczyć w tych zawodach dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Buskiego, Powiatu Skarżyskiego oraz sponsorów: firmy Wtórpol i Celsium. Polacy rozegrali 5 meczy, dwa z drużynami z Białorusi oraz po jednym z Litwą, Danią i Ukrainą. Niestety nie udało się im pokonać żadnej z tych drużyn i w efekcie zajęli szóste miejsce w swojej grupie. Turniej był rozgrywany na nowoczesnym kompleksie sportowym w Grodnie, w mieście położonym 35 kilometrów od polskiej granicy. Dla Białoruskiej organizacji Olimpiad Specjalnych przygotowanie i przeprowadzenie takiego turnieju to było nie lada wyzwanie. Jednak przy wsparciu ich Ministerstwa Sportu i Europejskiego Biura Olimpiad Specjalnych, udał się ten sprawdzian organizacyjny, dzięki czemu Olimpiady Specjalne sięgają coraz bardziej na wschód od Europy.

Oprócz aspektu sportowego dla Olimpiad Specjalnych ważny jest też społeczny. Dzięki temu wyjazdowi Polacy mogli poznać i zaprzyjaźnić się z Rosjanami, Estończykami, Azerami i wcześniej już wymienionymi Białorusinami, Litwinami, Duńczykami i Ukraińcami. Zwiedzili też malownicze Grodno, miasto bardzo zadbane, dobrze skomunikowane, położone nad Niemnem, o którym opisywała Eliza Orzeszkowa. Udało się też porozmawiać i nawiązać kontakty z mieszkańcami Grodna, w którym żyje około 25 tyś Polaków. Mili i życzliwi ludzie zwłaszcza młodzi wolontariusze, którzy opiekowali się ekipami przez cały czas pobytu. Białoruś to nie egzotyczny kraj, ogarnięty despotycznymi rządami jak to przedstawiają niektóre media czy politycy. Białoruś to normalny kraj, który szybciej się rozwija od Ukrainy. Faktycznie ludzie żyją tam skromnie, ale też w poczuciu pokory do tego co już udało się im osiągnąć.

Na Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej 7 osobowej Olimpiad Specjalnych w Grodnie, Polskę reprezentowali: Patryk Masternak, Król Michał, Ścibisz Rafał z Niemienic, Rejdak Rafał, Raczyński Daniel z Kielc, Sobierajski Sławomir, Borowiecki Piotr z Buska Zdrój, Ślaski Marek z Sandomierza, Spyra Marcin z Ostrowca Świętokrzyskiego i Kamil Walasik ze Skarżyska-Kamiennej. Wyjazdowi patronował nasz portal ddsk.pl.

Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Related articles

Recent articles

spot_img