11.2 C
Nowy Jork

„Bezpieczna Polska” – powitanie wojsk amerykańskich

Published:

„Bezpieczna Polska” – to hasło akcji plenerowej związanej z powitaniem sojuszniczych wojsk amerykańskich w Polsce. Na wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą sobotę na Placu Wolności w Kielcach, zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek.

Pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym czołgu Leopard oraz transportera opancerzonego Rosomak, prezentacje służb mundurowych, występy artystyczne oraz wiele innych atrakcji – to wszystko już 14 stycznia w samym centrum Kielc. O idei przedsięwzięcia, towarzyszącego oficjalnemu powitaniu wojsk amerykańskich w naszym kraju, które organizowane jest w 16 miastach Polski, poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, której przewodniczyli wojewoda Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Andrzej Bętkowski. – To wydarzenie historyczne, które w sposób znaczący zwiększa możliwości obronne naszego kraju. Wraz z mieszkańcami Kielc i całego województwa chcemy celebrować tę uroczystość i tym samym podkreślić rangę tego faktu – mówiła wojewoda.

Centralne uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Polsce odbędą się w Żaganiu. Nie będzie to jednak jedyne miejsce, gdzie witani będą Amerykanie. Wzorem organizowanych w trakcie Szczytu NATO pikników Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało serię wydarzeń towarzyszących we wszystkich miastach wojewódzkich.

W Kielcach akcja odbędzie się w godzinach 12:00 – 17:00, a w jej trakcie będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i przede wszystkim spotkać się z żołnierzami. Dodatkową atrakcją będzie transmisja centralnych uroczystości w Żaganiu, którą zaplanowano na godzinę 14:00. W trakcie pikniku Caritas Ordynariatu Polowego WP przeprowadzi charytatywną akcję zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

W styczniu 2017 roku rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie i został już zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. W ciągu następnych 2-3 miesięcy do ABCT dołączy kolejny pododdział amerykański – zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego. W kwietniu natomiast do Polski trafi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO.

Siły sojusznicze zostaną rozlokowane zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części kraju, co znacząco zwiększa potencjał obrony Polski oraz pozostałych państw tzw. wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i zapewnienia skutecznego odstraszania. Wzmocnienie to pozwoli na modyfikacje krajowego systemu obrony, który jest dostosowywany do wyzwań obecnej sytuacji geopolitycznej poprzez reorganizację sił, budowę Wojsk Obrony Terytorialnej i racjonalizację procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej

źródło: www.kielce.uw.gov.pl

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img