Biskup Radomski odwołał dyspensę

Biskup radomski Henryk Tomasik odwołał dyspensę zwalniającą z obowiązku udziału w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Decyzja ma związek ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.

– Mówi się, że obowiązkiem rodziców jest troska o dzieci, a dzieci – szacunek wobec rodziców. To jest normalna relacja, nie potrzeba tu zapisów prawnych. Ważne, by te relacje były oparte na wzajemnym szacunku. Podobnie jest z niedzielną mszą świętą. Św. Jan Paweł II mówił, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”. Dlatego udział we mszy świętej jest wyznaniem naszej wiary – powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

– Jeśli chodzi o osoby chore, w podeszłym wieku i przebywające w kwarantannie są nadal z natury rzeczy zwolnione z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej – dodał ksiądz biskup.

Biskup Henryk Tomasik poinformował również, jak będzie wyglądała w parafiach najbliższa uroczystość Bożego Ciała. – Nowe regulacje prawne wydane przez władze państwowe i służby medyczne (brak ograniczeń dotyczących uczestnictwa wiernych w świątyniach przy zachowaniu odpowiednich odległości oraz obecność 150 osób w zgromadzeniach poza budynkami kultu) wyznaczają sposób publicznego przeżywania tej uroczystości – poinformował ksiądz biskup. Dodając jednocześnie, że najważniejszy jest udział we mszy świętej.

Dlatego też księża proboszczowie mogą wybrać jedną z następujących form przygotowania procesji Bożego Ciała: tradycyjna procesja ulicami miejscowości (do 150 osób, uzgodniona z odpowiednimi władzami); lub procesja wokół kościoła (przygotowana według możliwości parafii).

źródło Radio PLUS Radom

The following two tabs change content below.

Możesz również polubić…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial