Ciepłe posadki u Prezydenta

Kilka dni temu w Internecie pod adresem www.spotted.skarzysko.pl ukazał się artykuł napisany przez Złotego Spottera pt.: „Ciepłe posadki – część I” i dotyczył Starostwa Powiatowego w Skarżysku. Poniżej zamieszczamy komentarz do tamtego artykułu nadesłany przez osobę, która jak pisze jest uważnym obserwatorem lokalnej sceny politycznej.
Do Złotego Spottera – Ciepłe posadki czekają, gdzie indziej
Złoty Spotterze liczę na to, że w zapowiadanej drugiej części artykułu z taką samą wnikliwością opiszesz i ujawnisz kulisy zdobywania posad w innym ważnym skarżyskim urzędzie. Oczywiście mam na myśli ten przy Sikorskiego 18, a także inne zależne od tego ośrodka władzy jednostki. Zobaczymy, czy podejmiesz temat. A jest o czym pisać. Takiej karuzeli na stołkach, jaka ma miejsce w tej kadencji, kiedy władzę przejął Konrad Krönig nasze miasto jeszcze nie widziało. Prezydent lekką ręką wyrzucał z pracy ludzi. Czystki dotknęły przede wszystkim „ludzi Wojcieszka”. Żal, bo wśród nich byli prawdziwi fachowcy. Na ich miejsce przyszli szumnie nazywani przez Prezydenta „menadżerowie” z koleżeńskiego układu. Pozajmowali stanowiska w różnych miejscach od Urzędu Miasta po jednostki podległe i miejskie spółki. Są wśród nich m.in. koledzy z komitetu wyborczego Prezydenta, radni koalicyjni ich żony lub córki, znajomi znajomych itd. Uzbierała się spora grupa „znajomych” Prezydenta na stanowiskach w skarżyskich urzędach. Dodajmy, ludzi bardzo przeciętnych, żadnych tam wybitnych menadżerów, często bez doświadczenia w pracy w samorządzie. Przyszła zmiana pokoleniowa, starszych zastąpili młodzi, ale póki, co zapowiadanego przez nich rozwoju miasta nie widać. Problemy się pogłębiają, ale o tym z ust Prezydenta, ani słowa. Wręcz odwrotnie trwa propaganda sukcesu. Tymczasem za zgodą Rady Miasta Krönig wydłuża wykup obligacji o trzy lata za kwotę ok. 10 mln zł. No cóż, nowa ekipa menadżerów Prezydenta mocno rozczarowuje.
Złoty Spoterze wypominasz staroście posady dla byłego prezydenta Romana Wojcieszka i byłej skarbnik miasta Magdaleny Grzmil. Ja na to patrzę z innej perspektywy. Jeżeli w wyniku zmiany władzy stanowiska tracą osoby, które przez całe swoje zawodowe życie zajmowały się sprawami związanymi z samorządem to naturalne jest, że będą chciały dalej zajmować się tym, na czym znają się najlepiej. Nie można ich dyskryminować tylko dlatego, że są byłymi prezydentami, skarbnikami, sekretarzami czy członkami zarządu, itp. Takie osoby posiadają przecież cenną wiedzę, praktykę, odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, które mogą dobrze wykorzystać w dalszej swojej pracy. Poza tym nie ma zakazu zatrudniania w instytucjach publicznych byłych prezydentów i innych osób, które musiały pożegnać się z pracą na skutek wymiany władzy. Sektor finansów publicznych to „branża” na której znają się zarówno były prezydent, jak i była skarbnik miasta. Niezaprzeczalnie obydwoje wykonują dziś po odejściu z Urzędu Miasta pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom.
Złoty Spotterze, a co w takim razie powiesz o rozdawnictwie stanowisk przez prezydenta Kröniga? To nie jedna, dwie czy trzy posady dla znajomych. Rozdawnictwo w przypadku Prezydenta jest na dużo większą skalę. I mam nadzieję, że o tym napiszesz w kolejnej części swojego artykułu o ciepłych posadkach i swoją uwagę skierujesz na Sikorskiego 18.
I jeszcze jedno. Z opozycją trzeba umieć rozmawiać. Wie, to każdy doświadczony polityk i samorządowiec. Pod tym względem starosta nie ma sobie równych. Umiejętności znalezienia wspólnego języka z różnymi środowiskami, także tymi politycznymi raczkujący dopiero w polityce Konrad Krönig może tylko pozazdrościć staroście Żmijewskiemu. Prezydent już nie raz dał wyraz swojej politycznej ignorancji (przykład – skłócił się z wójtami sąsiednich gmin
w sprawie kursów MKS-u. Do dziś nie widać ocieplenia w relacjach samorządowców z prezydentem Skarżyska). Tymczasem dla starosty zawsze ważna była współpraca ze wszystkimi środowiskami. Potrafi łączyć i tych z prawej i tych z lewej i robi to po mistrzowsku, jak na prawdziwego polityka przystało. Krönig co najwyżej po mistrzowsku się promuje. A może pora wziąć przykład ze starszych i mądrzejszych?
Uważny Obserwator

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial