Cmentarz Partyzancki

17 maja 2020 roku na Wojennym Cmentarzu Partyzanckim Żołnierzy Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości związane z 76. rocznica poświecenia Cmentarza. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Skarżyska oraz przedstawiciele władz samorządowych: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Skarżyski Artur Berus. Organizatorami od wielu lat jest Światowy Związek Żołnierzy AK oraz Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej.

W odległości 3 km od osiedla Książęce w Skarżysku-Kamiennej, w tej samej odległości od osiedla Pogorzałe i ok. 4,5 km od wsi Łazy, znajduje się cmentarz partyzancki żołnierzy Armii Krajowej.

4 sierpnia 1943 r pięciu żołnierzy A.K. „Ponurego” wpadło w zasadzkę i stoczyło walkę z żandarmerią niemiecką w opuszczonej i nie zamieszkałej gajówce Mościska koło wsi Mroczków. W walce tej wszyscy zginęli, a Niemcy ponieśli wysokie straty w zabitych i rannych. Byli to:

– kpr. Józef Domagała „Wilk”

– kpr. NN. „Peliszke”, „Katylina”

-kpr. Jan Pisarek „Jabłonka”

-st. strzelec Zbigniew Szymanowicz „Czarny”

– kpr. Stanisław Kowalski „Czarny”

Nazajutrz dowódca placówki A.K. Nr 115 „Pogorzałe”, ppor. Stefan Bilski ps. „Buczyński” otrzymawszy wiadomość o tym wydarzeniu zebrał znajdujących się pod ręka swoich żołnierzy i pomaszerował wraz z nimi do gajówki Mościska. Odnalazł tam zmasakrowane po śmierci ciała partyzantów.

Po zorganizowaniu transportu, ciała poległych partyzantów zostały przewiezione w rejon leśny placówki „Pogorzałe”. W okolicznych wsiach zostały pośpiesznie wykonane trumny, w których ułożono ciała oraz butelki zawierające kartki z wypisanymi pseudonimami. W obszernej gęstwinie młodniaka odbył się z honorami wojskowymi pogrzeb poległych żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Ponury”.

W dzień Zielonych Świątek 28 maja 1944r.dokonano uroczystego poświecenia Cmentarza Partyzanckiego, któremu patronował komendant Podobwodu „Morwa” kapitan Franciszek Walewski ps. „Stryjek”, wraz ze swoim zastępca por. Ekiertem ps. „Narew”. Poświęcenia dokonał kapelan Antoni Pałęga ps. „Ager”. Dowódca plutonu honorowego i mistrzem ceremonii był ppor. Stefan Bilski ps. „Buczyński”.

The following two tabs change content below.

Możesz również polubić…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial