28.3 C
Nowy Jork

DDSK na Błyskawicy

Published:

Zgłębiając historię polskiego niszczyciela

Redakcja DDSK, została zaproszona na wycieczkę do Gdyni. Kulminacyjnym punktem tego zaproszenia, było zwiedzanie okrętu muzeum, usytuowanego na dawnym polskim niszczycielu ORP Błyskawicy.  Okręt Wojenny Błyskawica, służył w Polskiej Marynarce Wojennej od roku 1937.

Historia tego niszczyciela

Błyskawica, uczestniczyła w działaniach wojennych od września 1939 roku. Brała ona udział w walkach toczących się w całej Europie, a także miała ona kilka operacji wojennych  na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. ORP Błyskawica, brała także udział w kampanii norweskiej i ewakuacji francuskiej Dunkierki, gdy miała miejsce zajadła bitwa o Atlantyk. W maju 1946 roku, nasz niszczyciel został przejęty przez Royal Navy, Królewską Marynarkę Wielkiej Brytanii. Służył on tam co ciekawe, pod polską banderą. Do ojczyzny powrócił, dnia 1 lipca 1947 roku.

Dotkliwa awaria kotłowni

– Po awarii, która miała miejsce w kotłowni, uznano remont Błyskawicy za nieopłacalny, zatem od 1969 roku, pozostawała ona w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od dnia 1 maja 1976 roku, zakotwiczono Błyskawicę w porcie gdyńskim i stanowi ona wielkiej klasy muzeum. Znajdują się tutaj, rozliczne eksponaty pochodzące z okresu II wojny światowej. W 1987 roku, został on odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w roku 2012, Medalem Pro Memoria- relacjonuje pułkownik Kwirowicz.

Piękne muzeum

Można tutaj zobaczyć, różnego rodzaju eksponaty, które Polska Marynarka Wojenna, zebrała z polskich niszczycieli i okrętów wojennych. Podziwiać tu zatem można, karabiny, częściowe umundurowanie żołnierzy, jak też i przedmioty osobiste typu kapitańska fajka czy też złota papierośnica.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

blyskaiwca foto2

Nasza Redakcja, przywiozła gorące podziękowania z Gdyni dla wszystkich mieszkańców  Skarżyska – Kamiennej.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 

 

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img