Zastanówmy się nad tym faktem
Święta Wielkanocne, czyli inaczej mówiąc Zmartwychwstanie Pańskie, co roku wypada w innym dniu. Jak to wytłumaczyć i jakie ma to znaczenie?
Tak zwane święto ruchome
Wielkanoc to święto ruchome. Przypada ona najwcześniej 22 dnia marca, a najpóźniej 25 kwietnia, przy czym tak zwane skrajne daty wypadają niezwykle rzadko. W wiekach minionych, przypadała ona nawet w pierwsze dni maja.
Jak wyznaczana jest data tego święta
Przyjęto, że Wielkanoc ma przypadać na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją tak zwana Wigilia Paschalna, podczas której zapala woskową świecę, która nazywa się paschał. A symbolizuje ona zmartwychwstałego Pana Jezusa. Od daty Wielkanocy zależą terminy większości ruchomych świąt, m.in.: Środa Popielcowa – obchodzona dokładnie 46 dni przed Wielkanocą, rozpoczyna ona okres Wielkiego Postu. Od dnia Wielkanocy zależy też termin Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego, a także Boże Ciało.
i co dalej z Wielkanocą
Wielka Niedziela, Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, są najważniejszym czasem dla każdego chrześcijanina. Triduum Paschalne, zwane też Triduum Sacrum, stanowi fundamentalne wydarzenie, którego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Ewa Michałowska – Walkiewicz