16.4 C
Nowy Jork

Dożynki – Święto Plonów

Published:

     Historia dożynek, święta plonów, wieńców, według podań pochodzi i zaczyna się w czasach przedchrześcijańskich. To było swego rodzaju święto ludowe – etniczne święto słowiańskie, które przypadało na okres równonocy jesiennej, czyli 23 września. Współcześnie dożynki obchodzone są zazwyczaj w jedną z niedziel września, po zakończeniu żniw. Z tym świętem ściśle związane jest tradycja wicia wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, kwiatów, owoców i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe zazwyczaj mają kształt korony lub koła. W czasach PRL, dożynki były ważnym elementem propagandy władz komunistycznych, podkreślającym sojusz robotniczo – chłopski.

    Powiatowe Święto Plonów – Dożynki w Skarżysku-Kamiennej w tym roku odbyły się 29 sierpnia. Uroczysta msza św. sprawowana była w kościele pod wezwaniem            Św. Brata Alberta, min. w intencji rolników i dobrych plonów. W czasie jej sprawowania ks. Dziekan, Marian Mężyk poświęcił tegoroczne chleby dożynkowe, symboliczne plony z pól oraz cztery wieńce dożynkowe z poszczególnych gmin Powiatu Skarżyskiego. Druga część uroczystości dożynkowych odbyła się na placu Staffa i miała charakter festynu. Uroczystościom patronował min. Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski.

    W słowie na zakończenie mszy św. ks. Dziekan podziękował wszystkim za udział w uroczystości, organizatorom za jej przygotowanie, ale szczególnie podziękował Staroście Skarżyskiemu za spowodowanie powrotu centralnych uroczystości dożynkowych do parafii św. Brata Alberta. Trzeba przypomnieć, że pomysł „objazdowych” centralnych uroczystości w poszczególnych gminach, wprowadził poprzedni starosta. I wydaje się nie miało to na celu chęci zbliżenia się poprzednich władz powiatowych do jej mieszkańców. Raczej należy doszukać się w tym działaniu poprzedniego starosty chęci wyeliminowania z roli współorganizatora uroczystości Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej – gospodarza największej gminy Powiatu Skarżyskiego. Drugi powód to zapewne chęć przypisania sobie całego efektu propagandowego tych uroczystości.

   Niezależnie od politycznych zakusów na to ważne wydarzenie, wymiaru propagandowego czy wkładu organizacyjnego poszczególnych sił politycznych i jednostek samorządu terytorialnego, należy zawsze pamiętać by oddawać należyty szacunek tym wszystkim, którzy wytwarzają produkty rolne i tym którzy je przetwarzają. Natomiast rządzący powinni zadbać by efekty tej ciężkiej pracy sprawiedliwie i mądrze zagospodarować.

dozynki_skarzysko_2015_front dozynki_skarzysko_2015_1 dozynki_skarzysko_2015_2 dozynki_skarzysko_2015_3 dozynki_skarzysko_2015_4

Grzegorz Małkus

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img