Dzień Gitary i muzyki gitarowej

Marek Sokołowski
W dniu 25 kwietnia każdego roku, obchodzony jest Dzień Gitary i Muzyki Gitarowej. Warto jest zatem przybliżyć naszym czytelnikom wielkiego Polaka, który związany był właśnie z tym instrumentem muzycznym.

Gitara

Gitara, to instrument muzyczny z grupy instrumentów szarpanych, posiadających pudło rezonansowe. Przeważnie ma ona 6 strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma lub dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce blusowej i country.

Wspomnienie o człowieku gitary

Marek Sokołowski, urodził się w dniu 23 kwietnia roku 1818 w Pohrebyszczu, zmarł natomiast dnia 25 grudnia 1883 roku w Wilnie. W dzieciństwie sam nauczył się gry na gitarze. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, jednakże tuż po przeniesieniu się rodziny do Berdyczowa, rozpoczął naukę w gimnazjum w Żytomierzu. W maju 1841 roku, po raz pierwszy wystąpił na estradzie koncertowej w Żytomierzu. W roku 1846 wystąpił w moskiewskim Teatrze Wielkim. W roku 1856 udał się na kurację do Austrii, gdzie zapoznał się z dziesięciostrunową gitarą konstrukcji Johanna Gottfrieda Scherzera z dwoma gryfami i podwójnym dnem, nazwaną harfogitarą. W 1858 roku, Marek Sokołowski wyruszył w podróż koncertową po krajach europejskich. Na początku roku 1859 wystąpił w Teatrze Wielkim w Warszawie. Krytycy porównywali jego grę do występów Stanisława Ignacego Szczepanowskiego, żyjącego w latach 1811-1877. W tym samym roku wystąpił Sokołowski w Wilnie. W tym mieście zamieszkał w roku 1877 na stałe i tam pozostał do końca życia. Marek Sokołowski skomponował wiele utworów na ten cudowny instrument muzyczny.

Dzisiaj każdy lubi słuchać gitarowych ryt mów, które umilają czas przy każdej okazji.

Ewa Michałowska – Walkiewicz


Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial