Dzień Matki

Dla tych, które kochamy najbardziej

W dniu 26 maja, obchodzony jest corocznie Dzień Matki. Na tę wielką uroczystość zaproszeni zostaliśmy przez przedszkole Baby World w Skarżysku- Kamiennej. Uroczystą akademię dla mam, przygotowała Grupa Biedronki.

Początki tego święta

Początki święta Dnia Matki, sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, Szczególnym kultem, otaczano wtedy boginie-matki, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły na część wszystkich matek. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane od niej błogosławieństwo. Zwyczaj ten, przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Dni Matczynej Pracy

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis, ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Córce Annie Marie Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki, za święto narodowe.

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial