Ekstradycja zbrodniarza wojennego

 Ku sprawiedliwości

 Polscy prokuratorzy zwrócili się do USA o ekstradycję mieszkającego w Minnesocie Michaela Karkoca, oskarżonego o nazistowskie zbrodnie wojenne na terenie Polski. Był on jednym z dowódców SS „Galizien”, a po wojnie w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Śledztwo w jego sprawie prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Gdy zapadł wyrok

W 1972 roku zapadł wyrok wydany przez polski sąd wobec jednego z podległych Karkociowi dowódcy plutonu. W 1995 roku Karkoc opublikował swój pamiętnik w małym nakładzie w języku ukraińskim. Przyznawał się on w tej publikacji do służby w SS, w tym do pacyfikacji wsi Chłaniów i Władysławin, jednocześnie nie wspominając o samej masakrze. O fakcie, iż Karkoc mieszka obecnie w USA, poinformowała w czerwcu 2013 roku agencja Associated Press. Z kolei „Minneapolis Star Tribune” napisał, że w 1995 roku Karkoc opublikował po ukraińsku wojenne wspomnienia, w których opisuje m.in. swoje działania wojenne pod wsią Chłaniów. Nie przyznaje się w nich do wydania rozkazu pacyfikacji, ale wspomina, że doszło do niej w wyniku zemsty za śmierć niemieckiego oficera Siegfrieda Assmussa.

W Legionie Samoobrony Ukrainy

Karkoc urodził się w 1919 roku. Walczył w Legionie Samoobrony Ukrainy, który współpracował z armią nazistowską, a następnie w jednostce Waffen SS „Galizien”. Został oskarżony o udział w dwóch rzeziach dokonanych w Polsce w 1944 roku, w których zginęło ponad 100 polskich cywilów.  Karkoc miał brać również czynny udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

To tylko choroba

Rodzina Karkoca twierdzi, że cierpi on na chorobę Alzheimera i zaprzecza, by brał on udział w walkach podczas II wojny światowej. Jego syn Andriy Karkoc pyta o dowody, które miałyby o tym świadczyć. Jego zdaniem polscy prokuratorzy „sfabrykowali dowody, a to, co robią, jest złe, małostkowe i nie do pomyślenia”. Zapowiada też pozwanie polskiego rządu do trybunałów międzynarodowych, za „ból, który jest im wyrządzany”. Polscy prokuratorzy przesłali do Ambasady RP w Waszyngtonie prośbę o ekstradycję Michaela Karkoca, która ma zostać przedłożona amerykańskim organom wymiaru sprawiedliwości.

 

 

 

 

 

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial