11.2 C
Nowy Jork

Generał Heda-Szary wraca do łask Prezydenta Krӧniga.

Published:

11 października 2016 roku o godzinie 12.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się uroczysta akademia upamiętniająca 100. rocznicę urodzin gen. Antoniego Hedy. Organizatorem uroczystości jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Muzeum im. Orła Białego i Miejskie Centrum Kultury. W programie akademii znajduje się między innymi prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Armii Krajowej, prelekcja Tadeusza Sikory „Generał Heda-Szary w Kieleckim” oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów z Gimnazjum Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Warszawy. I bardzo dobrze, że młodzież i instytucje kultury w mieście dbają o pamięć wielkich Polaków, Żołnierzy Niezłomnych i Honorowych Obywateli naszego miasta. Trzeba i należy o nią dbać i robić to w sposób godny dla Ich czynów i zasług. Antoni Heda ps. Szary urodził się 11 października 1916 roku. Był dowódcą oddziałów partyzanckich i formacji niepodległościowych. Działał głównie w okręgu radomskim i kieleckim. Za walkę o Wolną i Niepodległą Polskę został skazany przez sąd PRL na czterokrotną karę śmierci. Do egzekucji jednak nie doszło. Generał Antoni Heda-Szary znajduje godne miejsce w panteonie ludzi honoru, niezłomnych, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były największym nakazem.

Honorowy Patronat nad akademią objął Prezydent Miasta Konrad Krӧnig. I w tym miejscu baczny obserwator może doznać niemałego dysonansu poznawczego. Pomijam sam fakt obejmowania patronatu nad uroczystościami tego typu jak akademia przez ważne osobistości. Mam wrażenie, że w tym wypadku mamy przykład kolejnej hipokryzji Prezydenta Krӧniga, albo z próby kupienia przychylności środowisk kombatanckich. Sam zresztą powiedział, że kampania wyborcza rządzi się własnymi prawami, a że to jest element jego kampanii, to nikt nie ma wątpliwości. Dlaczego hipokryzja ze strony obecnego Prezydenta? Bo to z jego inicjatywy zlikwidowano głosami radnych P i R i PO Gimnazjum Nr 3 im. Gen. Antoniego Hedy-Szarego w Skarżysku-Kamiennej. Jak by tego było mało zlikwidowano Izbę Pamięci Generała i usunięto z budynku szkoły pamiątkową tablicę, która na szczęście staraniem radnych PiS wróciła na miejsce. Obecny Prezydent uznał też lubiane przez dzieci i młodzież szkolną, Przeglądy Pieśni Patriotycznej im. gem. Hedy-Szarego za niepotrzebne i przestał wspierania tej inicjatywy zapoczątkowanej jeszcze przez jego poprzednika Romana Wojcieszka. Można by jeszcze mnożyć przykłady dyletanctwa obecnego Prezydenta w zakresie dbałości o pamięć historyczną i miejsca pamięci uświęcone krwią skarżyszczan w naszym mieście. Niezrozumiałe jest też to, że w programie uroczystości 11 października nie ma mszy świętej w intencji śp. Generała. Czyżby wrogość Prezydenta Krӧniga do Ostrej Bramy i Patronki Miasta wzięła górę nad uszanowaniem głębokiego przekonania religijnego Generała? Nie sądzę aby Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej nie chciał upamiętnić ten jubileusz swojego Generała stosowną mszą. Panie Prezydencie jeśli szuka sobie Pan swego rodzaju „czyśćca”, to robi Pan to nieudolnie i byle jak. I jeszcze jedno. Wypada, by taka uroczystość odbyła się w godzinach dostępnych dla ogółu mieszkańców miasta, a nie tylko dla wąskiego grona, albo może tylko zaufanego orszaku pochlebców. A może chodzi też Panu o zawłaszczenie pamięci historycznej?

Niezależnie od tych, natury moralnej dylematów, ze swej strony bardzo serdecznie polecamy uroczystości upamiętniające 100. rocznicę urodzin Generała Hedy-Szarego. Mając też nadzieję, że organizatorzy pamiętali o zaproszeniu na uroczystość córek Generała, życzymy wszystkim uczestnikom akademii, żywej patriotycznej refleksji.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – współorganizator uroczystej akademii 11 października w MCK.

17

Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus
Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Related articles

Recent articles

spot_img