22.1 C
Nowy Jork

Gmina zapłaci ponad 10  milionów zł za wydłużenie terminu spłaty obligacji.

Published:

 

A jednak Radni przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany wykupu obligacji. Radni: Adam Ciok, Bogusław Ciok, Marek Gąska, Leszek Golik, Mikołaj Kwaśniak Krystyna Górnaś-Salata, Rafał Lewandowski, Grzegorz Wiśniewski, Janusz Ordyński, Henryk Piętak oraz Juliusz Bilski jak jeden mąż podnieśli rączki za.

Mimo wielu pytań ze strony opozycji żaden z radnych koalicji nie zabrał głosu ani w czasie komisji jak i na Sesji Rady Miasta w tej sprawie. Co ciekawe radni tuż przed sesja otrzymali autopoprawkę do uzasadnienia, która zmieniała terminy wykupu obligacji wyemitowanych w 31 grudnia 2013 roku. Dla obrazu sprawy przedstawiamy państwu jak wyglądała i jak będzie wyglądać sprawa wykupów obligacji za kadencji Prezydenta Konrada Krőniga

 

Rok Wykupu

Kwota wykupu według Uchwały z 2013 roku

Kwota wykupu według projektu uchwały przed autopoprawka

Kwota wykupu według projektu po autopoprawce

2016

4 400 000 zł

0 zł

0 zł

2017

0 zł

0 zł

0 zł

2018

5 280 000 zł

0 zł

2 400 000 zł

 

Zmieniono również terminy wykupów obligacji w innych latach choć w sposób bardziej kosmetyczny. Poza jednym wyjątkiem gdzie zmniejszono kwotę wykupu w roku 2031 z 12 320 000 zł do 8 320 000 zł. Wydłużenie terminu wykupu obligacji o trzy lata spowoduje wzrost kosztów dla Gminy o ponad 10 200 000 zł.

Nasuwa się pytanie dlaczego gmina musiała dokonać restrukturyzacji zadłużenia ? Używanie określenia restrukturyzacja dla tego posunięcia jest zabiegiem socjotechnicznym. Ma sugerować działania racjonalne. Trudna jednak za takie uznać obciążanie budżetu  Skarżyska spłatą dodatkowych 10 mln zł.

Prezydent od dłuższego czasu powtarzał, że sytuacja finansowa Gminy jest coraz lepsza. Przeprowadzono również wiele reform tj.: reformę oświaty, likwidację straży miejskiej, likwidację Zarządu Zasobów Komunalnych, podniesiono podatki, podniesiono opłatę za wodę i ścieki. Czyżby te zmiany nie przyniosły zakładanych efektów? Nie widać też żadnych inwestycji prowadzonych przez Pana Prezydenta.

Można to podsumować jednym zdaniem. Niech martwi się następny.

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img