Grzegorz Małkus Blog: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Umiłowanie własnej ojczyzny, szacunek do historii, uszanowanie godła, barw narodowych, hymnu w obecnym czasie jest „towarem” deficytowym, często wstydliwym wobec uniwersalnych wartości jakie głosi zjednoczona Europa. Dla nas Polaków wartości patriotyczne powinny być niewzruszalne i obecne w naszym życiu nie okazjonalnie jak to czyni niestety wielu naszych obywateli, ale na co dzień. Takimi wartościami powinniśmy się kierować w naszych zamierzeniach, decyzjach i działaniach. Jest to trudne, jednak jesteśmy to winni Tym, którzy stworzyli nam taką właśnie wolną możliwość.

FLAGA wikipedia 2

2 maja jest świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto przypomnieć, iż dzień ten został wybrany z dwóch powodów:

– 2 maja 1945 roku zdobywający Berlin żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwony sztandar na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie.

– w czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych, tak aby nie wisiały w czasie nieuznawanego przez władze PRL, Święta 3 Maja.

Myślę, że trzeba w przeddzień święta polskiej flagi przypomnieć kilka zasad godnego jej eksponowania. Otóż osoba prywatna, podnosząca lub wywieszająca flagę, musi pamiętać o tym, że można ją umieścić tylko na maszcie lub na drzewcu ustawionym przed domem, wystawionym z okna lub wetkniętym w uchwyt przy budynku (nigdy np. na szczycie dachu). Flagę można zawiesić w układzie pionowym. Należy wówczas pamiętać, że kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Na polskiej fladze nie umieszcza się żadnych napisów lub rysunków. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) nie powinno się wywieszać żadnej innej flagi niż biało-czerwona. Flaga powinna wyglądać estetycznie, nie może dotykać podłoża w czasie jej eksponowania. Nie wolno jej też eksponować w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.

Grzegorz Małkus

foto:Wikipedia

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial