Harcerze ze Skarżyska pożegnali druha po prawie 100 latach

W listopadzie 2017 roku, w ramach projektu badań stowarzyszenia „Wizna 1939”, odnaleziono szczątki polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. W wyniku dalszych prac ustalono, że jest to mogiła dziesięciu ochotników z 201 Pułku Piechoty, którzy zginęli w bitwie pod Paprocią i Pęchratką 4 sierpnia 1920 roku.

Jednym z nich był druh Franciszek Lech, 17-letni harcerz z 1 Skarżyskiej Drużyny Harcerzy. Aby uczcić pamięć bohaterów i po raz ostatni pożegnać druha, skarżyscy harcerze oraz przyjaciele harcerstwa pojechali 16 marca na uroczystości do Andrzejewa i Szumowa. Dla historii skarżyskiego środowiska ZHR było to bardzo ważne wydarzenie. Druh Franciszek Lech współtworzył harcerstwo na terenie naszego miasta, a ponadto sam zgłosił się na ochotnika do wzięcia udziału w walkach z bolszewikami.

Podczas wspólnej sesji rady gmin Andrzejewo i Szumowo przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medal Pro Patria 1 Skarżyskiej Drużynie Harcerzy „Czarna Jedynka”. Odznaczeni zostali także byli drużynowi „Czarnej Jedynki”: Krzysztof Mika, Sławomir Leśniewski, Paweł Koperwas, Paweł Wężyk, Andrzej Adamczyk.

O godzinie 10:00 rozpoczęło się nabożeństwo żałobne, któremu przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Następnie w kondukcie przewieziono trumny do rogatek Andrzejewa, gdzie pożegnano poległych. Całość zakończyła się pogrzebem według ceremoniału wojskowego na cmentarzu

Tekst: Anna Szczykutowicz

Foto: Rafał Obarzanek, Jakub Karpeta

Filmy: Strona Skarżyskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” ZHR na www.facebook.pl

 

https://web.facebook.com/SkarzyskiHufiecHarcerzyGniazdo/videos/1867416606688268/

 

https://web.facebook.com/SkarzyskiHufiecHarcerzyGniazdo/videos/1867649563331639/

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial