Historia majówek

JEŻDŻĄC NA ROWERZE

 Majówką najczęściej nazywa się wesołe spotkanie za miastem, zorganizowane na łonie natury, często zakrapiane mocnym alkoholem. Jednak jego historia jest troszeczkę inna. Na taką majówkę, zaproszona została nasza redakcja do Radomia, by cieszyć się tym pięknym miesiącem, a także by móc zgłębić historię majówek i powstania roweru. Prelekcję na ten temat, wygłaszał Jan Tomasz Złomiński.

Majowe nabożeństwo

Rodowód nabożeństw majowych, należy do wydarzeń bardzo dawnych. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni maryjnych pod przydrożnymi kapliczkami, było wydarzeniem znanym już w piątym stuleciu. Dopiero na przełomie XIII I XIV wieku, zrodził się pomysł, aby miesiąc ten poświęcić Maryi w szerokim spektrum celebracji. Pierwszym, który rzucił taką myśl, był król hiszpański Alfons X. Władca ten zapraszał do udziału w nabożeństwach majowych, swoich poddanych. Drobnomieszczaństwo i biedotę, namawiał do gromadzenia się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej. Dominikanin bł Heinrich Seuse, uczeń Jana Eckharta i przyjaciel Jana Taulera, znanych mistyków z wieków średnich, wyznał, że jako chłopiec zbierał w maju kwiaty i skłądał je do stóp Matki Bożej, a ona spełniała jego najskrytsze marzenia. Lubił pleść z kwiatów wieńce i kłaść je na głowę figur Bożej Rodzicielki. Początkowo, taka kultywacja osoby Marii, była sporadyczna i dotyczyła Europy Zachodniej. Lecz z czasem dotarła ona też do Europy Środkowej i i Wschodniej.

Spotkania majówkowe

Od lat, wiele osób spotykało się zawsze popołudniami majowymi za miastem, by tam przy smakołykach kulinarnych i alkoholu, zapomnieć o codziennym dniu pracy. Często śpiewano na tych spotkaniach pieśni patriotyczne wierząc, że nasza Ojczyzna będzie wolnym i potężnym krajem. Na takowych majówkach, urządzano sobie także zawody sportowe, grając w piłkę lub jeżdżąc na rowerze.

Historia roweru

Historia roweru zaczyna się już w czasach antycznych. Wizerunki pojazdów, które mogą być uznawane za „przodków” roweru, widoczne są na reliefach odnalezionych na terenie starożytnego Egiptu i Babilonii. Kandydatem na pierwszego wynalazcę roweru był Leonardo da Vinci, który na jednym z rysunków przedstawił dwukołowy pojazd wyposażony w kierownicę i napęd łańcuchowy. Rysunek ten, został datowany na 1493 rok.  W Rosji istnieje mit, że twórcą pierwszego jednośladu był Jefim Artamonow. Miał on zbudować dwukołowy pojazd, którym przemierzył ponad 2200 km z Jekaterynburga na Uralu do Petersburga, by w dniu 15 września 1801 roku, dotrzeć na koronację cara Aleksandra I. Rower, który napędzany był pedałami przymocowanymi do osi przedniego koła, tak zachwycił cara, że ten postanowił go nagrodzić. Obecnie rower prezentowany jest w filii muzeum-rezerwatu w Niżnym Tagile. Pierwszymi udokumentowanymi przodkami roweru były pewnego rodzaju „maszyny do biegania”. To pojazdy, w których jeździec poruszał się odpychając się nogami od ziemi. Po raz pierwszy pojawiły się one pod koniec XVIII wieku w Paryżu, a ich wynalazcą był Francuz de Sivrac. Pojazdy tego typu wykonane były z drewna, składały się z dwóch kół połączonych żerdzią, na której umocowane było siedzenie. Biorąc pod uwagę stan ówczesnych dróg wygoda podczas jazdy musiała pozostawiać wiele do życzenia. Pojazd nie zachwycał również funkcjonalnością, przedni widelec był nieruchomy, więc w przypadku chęci zmiany kierunku jazdy kierowca był zmuszony do zejścia na ziemię i ustawiania maszyny pod odpowiednim kątem. Wehikuł ten nie nadawał się do zjazdów, podczas których kierowca, uzbrojony jedynie we własne buty jako hamulce, tracił kontrolę nad rozpędzającym się pojazdem. Jeździec podczas jazdy wyglądał jak gdyby biegł, stąd pierwotna nazwa roweru, maszyna do biegania. Maszyna ta nie zyskała sobie zbyt wielu zwolenników, jednak odegrała istotną rolę w historii rozwoju roweru, gdyż kolejni inżynierowie bazowali na jej formie i wprowadzali ulepszenia

SONY DSC

SONY DSC

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial