Wszyscy Razem takie hasło przyświeca organizatorom IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. I część IX Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych przeszła już do historii. Pierwszy etap tych Igrzysk, który miał finał w Zakopanem 12 marca zakończył się niewątpliwym sukcesem organizacyjnym zarówno dla uczestników Igrzysk jak również dla organizatorów ze Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska.
W Zakopanem 220 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju rywalizowało w trzech dyscyplinach sportu: biegach na rakietach śnieżnych, narciarstwie biegowym oraz narciarstwie alpejskim. Mimo, że śniegu było jak na lekarstwo, to wszystkie konkurencje odbyły się zgodnie z planem i bez większych problemów. Trzeba w tym miejscu podkreślić wzorcową współpracę organizatorów z Urzędem Miasta w Zakopanem, Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem oraz stacją narciarską „Ciche Ski”.
Tegoroczne Igrzyska jak żadne inne do tej pory, były relacjonowane każdego dnia w publicznych jak również w prywatnych stacjach telewizyjnych i radiowych. To olbrzymie zainteresowanie mediów to niewątpliwie efekt obecności na Ceremonii Otwarcia Igrzysk pierwszej pary RP; Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser Duda. Ta sytuacja miała miejsce dopiero drugi raz w 30-letniej historii Olimpiad Specjalnych Polska. Pierwsza para w sposób otwarty i szczery bardzo szybko zjednała sobie serca wszystkich specjalnych sportowców, którzy bardzo emocjonalnie i spontanicznie wyrazili swoją radość z tego faktu. Na Igrzyskach byli obecni również wspaniali ambasadorzy Igrzysk: Małgorzata Tlałka – Długosz, Józef Łuszczek oraz Zofia Kiełpińska. A do ich grona dołączył już w trakcie ich trwania znany skoczek narciarski Łukasz Rutkowski.
Druga część tegorocznych Igrzysk rozpocznie się już niebawem bo17 marca w Białymstoku. Tam zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną będą rywalizować w łyżwiarstwie szybkim oraz hokeju halowym. Koniec IX Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych będzie miał miejsce 20 marca i wtedy poznamy też ostateczny skład reprezentacji zawodników na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2017 roku w Austrii. Po Zakopanem już wiemy, że do składu podstawowego ze świętokrzyskiego wyjazd do Austrii wywalczyli: w biegach na rakietach śnieżnych Tomasz Faliński z Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimp” w Skarżysku-Kamiennej, a w narciarstwie alpejskim Paweł Dąbrowski z Klubu „Strzała” Jędrzejów i Justyna Salwa z Klubu „Tornado” Skarżysko-Kamienna. Miejmy nadzieję, że po drugiej części Igrzysk w Białymstoku, tych nominacji będzie o wiele więcej.
Grzegorz Małkus