Inauguracja XXV Świętokrzyskich Dni Muzyki i transmisja z nowojorskiej MET

Koncertem z udziałem Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego rozpoczynają się w piątek, 24 marca 2017 roku, XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki. W sobotę natomiast miłośnicy opery obejrzą w Filharmonii Świętokrzyskiej Idomeneusza, króla Krety Wolfganga Amadeusa Mozarta.

XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki

Podczas koncertu inaugurującego XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki pn. „Krzysztof Penderecki – portret kompozytora” usłyszymy urzekającą pięknem brzmienia muzykę chóralna, wspartą oszczędną rolą orkiestry i potęgą zespolonych głosów. W programie utwory K. Pendereckiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta: Hymn do św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę, Agnus Dei na chór a cappella, Stabat Mater na chór a cappella, Hymn do św. Daniela na chór mieszany i orkiestrę, II Symfonia. Koncert inaugurujący XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpocznie się o godz. 19.

Świętokrzyskie Dni Muzyki potrwają do 7 kwietnia. Podczas koncertu 28 marca wystąpi zespół Multitrio z rozległą stylistycznie prezentacją polskiej kameralistyki. Dzień później odbędzie się spotkanie z Ewą Pobłocką, która opowie m.in. o swych podróżach artystycznych oraz o przyjaźniach z wielkimi pianistami, a także projekcja filmu „Bloody daughter” w reżyserii Stephenie Argerich. Z kolei na 30 marca zaplanowano wieczór debiutów pn. Kameleon – wystąpią wtedy niezwykle utalentowani laureaci ostatniego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Radziejowicach (2016). Koncert 31 marca będzie poświęcony melodiom polskim – usłyszymy m. in. Lutosławskiego, Weinberga, Bukowskiego. Niezwykle zapowiada się koncert rodzinny pn. Pieśni dziecięce, zaplanowany na 2 kwietnia. Na to spotkanie złożą się cztery muzyczne opowieści o świecie przyrody, m. in. liryka Marii Konopnickiej ukazująca piękno otaczającego świata. Krakowski Kwintet Dęty wystąpi 4 kwietnia i przypomni należące już do dwudziestowiecznej klasyki utwory kompozytorów krakowskich. Program koncertu pn. Chanson moderne, zaplanowany na 6 kwietnia, rozpościera się od romantyzmu po wyrastające zeń utwory naszych czasów i związany jest z rezydenturą kompozytorską Ignacego Zalewskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej, który oprócz kompozycji własnych zaproponuje nam wysłuchanie muzyki tych polskich twórców, którzy wywarli na nim istotne artystyczne piętno. Koncert finałowy ŚDM, w dniu 7 kwietnia, będzie odzwierciedleniem głównej idei tego wydarzenia – zaprezentuje różnorodność stylistyczną w najnowszej twórczości kompozytorów polskich oraz wartościowe utwory, które nie dość często goszczą na naszych estradach.

Transmisja z Metropolitan Opera

Idomeneusza, króla Krety Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu artystów Metropolitan Opera w Nowym Jorku melomani obejrzą w sobotę, 25 marca 2017, o godz. 17.30. Sam Mozart właśnie to dzieło uważał za jedną ze swoich najlepszych oper. Ze względu na trudne partie męskie dzieło to nie jest wykonywane tak często, jak na to zasługuje. Zaczerpnięta z mitologii greckiej historia króla Krety obfituje w dramatyczne zwroty akcji i typową dla swoich czasów baśniową ornamentykę. Idomeneo wracający z wyprawy wojennej trafia na burzę morską. Bóg Neptun ocala jego życie pod warunkiem, że król złoży mu w ofierze pierwszą napotkaną istotę. Los sprawia, że to Idamante, jego syn. Arcydzieło Wolfganga Amadeusza zobaczymy w liczącej ćwierć wieku inscenizacji wielkiego francuskiego reżysera Jean-Pierre Ponelle’a.

Więcej szczegółów o koncertach na https://filharmonia.kielce.com.pl/

źródło: https://www.sejmik.kielce.pl

The following two tabs change content below.

Mariusz Bodo

Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Ostatnie wpisy Mariusz Bodo (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial