26.7 C
Nowy Jork

Inauguracja XXV Świętokrzyskich Dni Muzyki i transmisja z nowojorskiej MET

Published:

Koncertem z udziałem Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego rozpoczynają się w piątek, 24 marca 2017 roku, XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki. W sobotę natomiast miłośnicy opery obejrzą w Filharmonii Świętokrzyskiej Idomeneusza, króla Krety Wolfganga Amadeusa Mozarta.

XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki

Podczas koncertu inaugurującego XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki pn. „Krzysztof Penderecki – portret kompozytora” usłyszymy urzekającą pięknem brzmienia muzykę chóralna, wspartą oszczędną rolą orkiestry i potęgą zespolonych głosów. W programie utwory K. Pendereckiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta: Hymn do św. Wojciecha na chór mieszany i orkiestrę, Agnus Dei na chór a cappella, Stabat Mater na chór a cappella, Hymn do św. Daniela na chór mieszany i orkiestrę, II Symfonia. Koncert inaugurujący XXV Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpocznie się o godz. 19.

Świętokrzyskie Dni Muzyki potrwają do 7 kwietnia. Podczas koncertu 28 marca wystąpi zespół Multitrio z rozległą stylistycznie prezentacją polskiej kameralistyki. Dzień później odbędzie się spotkanie z Ewą Pobłocką, która opowie m.in. o swych podróżach artystycznych oraz o przyjaźniach z wielkimi pianistami, a także projekcja filmu „Bloody daughter” w reżyserii Stephenie Argerich. Z kolei na 30 marca zaplanowano wieczór debiutów pn. Kameleon – wystąpią wtedy niezwykle utalentowani laureaci ostatniego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w Radziejowicach (2016). Koncert 31 marca będzie poświęcony melodiom polskim – usłyszymy m. in. Lutosławskiego, Weinberga, Bukowskiego. Niezwykle zapowiada się koncert rodzinny pn. Pieśni dziecięce, zaplanowany na 2 kwietnia. Na to spotkanie złożą się cztery muzyczne opowieści o świecie przyrody, m. in. liryka Marii Konopnickiej ukazująca piękno otaczającego świata. Krakowski Kwintet Dęty wystąpi 4 kwietnia i przypomni należące już do dwudziestowiecznej klasyki utwory kompozytorów krakowskich. Program koncertu pn. Chanson moderne, zaplanowany na 6 kwietnia, rozpościera się od romantyzmu po wyrastające zeń utwory naszych czasów i związany jest z rezydenturą kompozytorską Ignacego Zalewskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej, który oprócz kompozycji własnych zaproponuje nam wysłuchanie muzyki tych polskich twórców, którzy wywarli na nim istotne artystyczne piętno. Koncert finałowy ŚDM, w dniu 7 kwietnia, będzie odzwierciedleniem głównej idei tego wydarzenia – zaprezentuje różnorodność stylistyczną w najnowszej twórczości kompozytorów polskich oraz wartościowe utwory, które nie dość często goszczą na naszych estradach.

Transmisja z Metropolitan Opera

Idomeneusza, króla Krety Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu artystów Metropolitan Opera w Nowym Jorku melomani obejrzą w sobotę, 25 marca 2017, o godz. 17.30. Sam Mozart właśnie to dzieło uważał za jedną ze swoich najlepszych oper. Ze względu na trudne partie męskie dzieło to nie jest wykonywane tak często, jak na to zasługuje. Zaczerpnięta z mitologii greckiej historia króla Krety obfituje w dramatyczne zwroty akcji i typową dla swoich czasów baśniową ornamentykę. Idomeneo wracający z wyprawy wojennej trafia na burzę morską. Bóg Neptun ocala jego życie pod warunkiem, że król złoży mu w ofierze pierwszą napotkaną istotę. Los sprawia, że to Idamante, jego syn. Arcydzieło Wolfganga Amadeusza zobaczymy w liczącej ćwierć wieku inscenizacji wielkiego francuskiego reżysera Jean-Pierre Ponelle’a.

Więcej szczegółów o koncertach na https://filharmonia.kielce.com.pl/

źródło: https://www.sejmik.kielce.pl

Mariusz Bodo
Mariusz Bodo
Mariusz Bodo, absolwent studiów menadżerskich Uniwersytetu Warszawskiego, studia podyplomowe Executive Master of Business Administration. Żona Aneta. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci. Kuba lat 15 i Maja lat 7. Obecnie Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Radny Rady Miasta Skarżyska kadencji 2010-2014, 2014-2018, 2018-2023

Related articles

Recent articles

spot_img