Interpelacja Grzegorza Małkusa

grzegorz_malkus

Grzegorz Małkus

Interpelacja Radnego Grzegorza Małkusa złożona na sesji Rady Powiatu Skarżyskiego w dniu 29 lutego 2016 r.

1. W dniu 28 lutego w niedzielę w 160 miastach naszego kraju odbył się ogólnopolski bieg Tropem Wilczym zorganizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Bieg ten upamiętnił pomordowanych w okresie PRL Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy, których walka o wolną Ojczyznę była niezłomna i bezkompromisowa. Żołnierze Niezłomni ginęli w UBE -kich więzieniach bestialsko przesłuchiwani i mordowani bo nie szli na zgniłe kompromisy. Symboliczny dystans biegu Tropem Wilczym wynosił 1963 metry i określa rok w którym został zamordowany przez ówczesne władze PRL ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak PS. „Lalek”. Ziemia Świętokrzyska i Skarżyska to również wspaniały rozdział Żołnierzy Wyklętych. Trzeba dziś wspomnieć gem. Antoniego Hedę „Szarego” Honorowego Obywatela Skarżyska-Kamiennej czy śp. Leonarda Lenarda, którzy pięknie się wpisali w tą kartę historii Polski. Niestety i tym razem Zarząd Powiatu nie podjął żadnej inicjatywy by Dzień Żołnierzy Wyklętych godnie uczcić. A było to możliwe choćby wpisując się w organizację właśnie biegu Tropem Wilczym.

  Taki bieg mógł być też okazją do zbudowania płaszczyzny współpracy w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi. Co prawda Zarząd okazał wolę współpracy z trzecim sektorem ogłaszając nabór wniosków na zadania z zakresu sport i kultury. Dopięte procedury, wzory wniosków, tryb postępowania, umowa współpracy i …. wielkie rozczarowanie. Określenie górnej granicy dofinansowania dla jednego zadania w kwocie 2 tyś zł, to jawna kpina ze Stowarzyszeń, które posiadają ambicję organizowania przedsięwzięć większych i na szerszą skalę. Tą decyzją skutecznie zniechęciliście Państwo szereg organizacji trzeciego sektora, które mogły taką współpracę nawiązać.

2. W naszym Szpitalu Powiatowym mamy już nowego zastępcę dyrektora ds. medycznych. Minął rok od czasu, kiedy Klub Prawa i Sprawiedliwości podał Zarządowi Powiatu „pomocną dłoń” w sprawach szpitala. Jakim sukcesem może się pochwalić dziś Zarząd po roku rządów nowych władz szpitala? Na jakim etapie jest budowa lądowiska dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i jakie kierunki nakreśliła firma EMG w opracowanym programie naprawczym dla szpitala?

3. Ostatnia kwestia dotyczy ulicy Ponurego. Niedawno w TVP Kielce pani Ania Leżańska złożyła poważną deklarację, że ta droga jakże potrzebna mieszkańcom miasta w przyszłym roku zostanie wybudowana przy wsparciu środków z programu tzw. „Schetynówek”. Proszę wyjaśnić jak to Zarząd zamierza zrealizować, mając w Wieloletnim Planie Finansowym (WPF) jedynie 1,5 mln zł ma tym zadaniu, a możliwość pozyskania środków z tego programu dla tej drogi jest niewielka ?

Grzegorz Małkus Radny Rady Powiatu Skarżyskiego

 

 

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial