28.3 C
Nowy Jork

Izba regionalna w Sorbinie

Published:

Pamiątki z naszego regionu

Zwiedzając region świętokrzyski, trafiliśmy do gminy Sorbin, by tam zobaczyć dawny sprzęt domowy i gospodarski, pamiętający XIX stulecie. Wśród różnych pamiątek, zgromadzone są tu eksponaty, które także były w codziennym użyciu w okresie międzywojennym. Darczyńcami ich, byli pobliscy mieszkańcy Sorbina, jak też i ludzie dobrej woli, z regionu świętokrzyskiego.

Wśród pamiątek
Na uwagę zasługują znajdujące się też tutaj, stare widokówki i dokumenty pochodzące z 1872 roku. Nie sposób nie wymienić tu zdjęć i książek, z których najstarsza datuje się na 1892 roku. W Gminnej Izbie Regionalnej, można zobaczyć stare sprzęty gospodarskie, które związane były z życiem dawnej wsi. Można tu wyróżnić narzędzia rolnicze, maglownice, praski serowarskie, maślnice, piękne komody, narzędzia stolarskie i szewskie. Utworzono tutaj także kącik pszczelarski, w którym zobaczyć można dawny sprzęt potrzebny do produkcji miodu.
Okres I i II wojny światowej
Do największych atrakcji, zaliczyć trzeba eksponaty związane z I i II wojną światową. Są tutaj wyeksponowane sprzęty bojowe, należące niegdyś do „powietrznego wilka” pułkownika Wacława Króla.

Bardzo dziękujemy pobliskiej szkole podstawowej za zaproszenie i za możliwość wykonywania zdjęć.

DSCI2180

DSCI2194

DSCI2209

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img