Jaki był miniony rok? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w Skarżysku

Miniony rok był dla nas wielkim diabelskim młynem kręcącym się wokół pandemii koronawirusa.
W Skarżysku jednak główne show ubiegłego roku skradł prezydent miasta Konrad Kronig.

Styczeń

Gorąca atmosfera w MESKO
Przez cały miesiąc w zakładach metalowych MESKO wrzało. Konflikt pomiędzy zarządem państwowej spółki a związkowcami toczył się pomiędzy prezesem Tomaszem Stawińskim a Stanisławem Głowackim – wieloletnim przedstawicielem NSZZ Solidarność w zarządzie spółki . Zarzewiem konfliktu było zwolnienie z pracy brata Stanisława Głowackiego, który był dyrektorem jednego z zakładów.  Zarzucono mu szereg nieprawidłowości w gospodarowaniu mieniem spółki. Powiadomiono organy ścigania. Z kolei Stanisław Głowacki zarzucił prezesowi zatrudnianie dyrektorków, pełnomocników i doradców. Twierdził, że prezes mści się na nim za to, że wskazuje nieprawidłowości w działaniu spółki, dlatego brat zapłacił za to swoją głową.  Międzyzakładowy komitet związków zawodowych przeprowadził referendum protestacyjne. Za protestem opowiedziało się 1482 związkowców (83%). Do protestu włoskiego ostatecznie doszło w marcu.

Mamy nowego biskupa
Nowym biskupem diecezji radomskiej został pochodzący z podwarszawskiego Wołomina ks. Marek Stolarczyk. Wcześniej pełnił funkcję biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpił on przechodzącego na emeryturę Henryka Tomasika.

Skarżyszczanka w The Voice Senior
Skarżyszczanka Anna Tchórzewska została finalistką The Voice Senior. Skarżyszczanka zajęła 4 miejsce w emitowanym na antenie TVP2 programie. Pani Anna wcześniej była znana z występów w skarżyskim zespole „Perły z lamusa” oraz była laureatką festiwalu „Scyzoryki”.

Luty.

Miasto się zapożycza w spółce Adapta
Miasto za zgodą radnych koalicji prezydenta Konrada Kröniga oraz Platformy Obywatelskiej  zaciągnęło pożyczkę w spółce Adapta 2 na kwotę 40 milionów złotych. Oddać będzie trzeba 67 milionów. Opozycja komentując ten sposób zaciągania zobowiązań mówiła jedno – to lichwa.
Pieniądze maja być przeznaczone na budowę nowego basen w miejsce istniejącego już przy Szkole Podstawowej nr 13. Pieniądze miały też starczyć na remont stadionu Granatu Skarżysko. Największe kontrowersje wzbudziło pochodzenie tych środków. Spółka ADAPTA 2 pożyczając miastu 40 milionów złotych na olbrzymi procent, dysponowała jedynie kapitałem zakładowym 5 tys złotych, a jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, jej siedziba mieści się w bloku mieszkalnym na jednym z osiedli w Trójmieście Prezesem jest za to 80-letnia kobieta. Do dziś nie udostępniono treści umowy, jaką miasto jest związane z tajemniczą spółką tworząc z niej niejako tajemnicę poliszynela obecnej kadencji samorządu – nikt nie wie co jest w umowie, ale każdy się domyśla.Nowy dyrektor MCK i skandal po poprzednim
Grażyna Majewska została nowym dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury. Pomimo, że prezydent Konrad Krönig zapowiedział otwarty konkurs na to stanowisko, tak się jednak nie stało. Poprzednia dyrektor instytucji Katarzyna Michnowska-Małek opuściła stanowisko w atmosferze skandalu. Działaczka PSL spreparowała dokumenty poświadczające jej zawyżone wynagrodzenia oraz podrobiła podpis księgowej. Prokuratura postawiła jej zarzut próby wyłudzenia pożyczki bankowej. Sąd skazał ją na siedem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Restauracja Myśliwska w płomieniach
Spłonęła restauracja Myśliwska na Rejowie. Sprawcami podpalenia byli dwaj nastolatkowie. W płomieniach stanęła sala bankietowa restauracji oraz siedziba firmy turystycznej. Właściciele oszacowali straty na 2 miliony złotych. Policja ustaliła personalia 13-latka za pomocą monitoringu. Młodociany podpalacz podłożył ogień pod słomianą strzechę drewnianej wiaty stojącej obok restauracji.

Prezydent miasta oszalał?
Skarżysko ponownie stało się znane w całej Polsce. Wszystkie największe media w Polsce pisały o prezydencie Skarżyska Konradzie Krönigu. Sprawą zajęły się m.in. Onet, Wirtualna Polska, TVP, Superexpres, NaTemat, Polskie Radio, WPolityce, O2.  A to za sprawą tego co włodarz naszego miasta udostępnił na swoim koncie na Facebooku. Fotografia płyty stadionu Ruchu przy al. Piłsudskiego w Skarżysku przedstawiała ogromny, wulgarny napis „Je**ć PiS” wykonany w śniegu na płycie boiska. Prezydent pochwalił autora niecenzuralnych słów zamiast nakazać ich usunięcie z miejskiego obiektu. Większość mieszkańców krytycznie wypowiedziała się na temat takiego zachowania prezydenta, wskazując na to, że niezależnie od poglądów politycznych nie powinien propagować tak agresywnego języka w przestrzeni publicznej. Sprawie dodatkowego smaczku dodało, że kilka dni później Konrad Kronig miał spotkać się z ważnym politykiem PiS marszałkiem Andrzejem Bętkowskim aby rozmawiać o możliwościach pozyskania pieniędzy na stadion Granatu Skarżysko.

Marzec

Inspektor ds. równego traktowania w Urzędzie Miasta
Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko inspektora do spraw równego traktowania. Została nim Małgorzata Marenin – lewicowa aktywistka, świętokrzyska koordynatorka Strajku Kobiet. Odpowiada ona za zapobieganie wszelkim form dyskryminacji w mieście. Pomysł utworzenia takiego stanowiska w magistracie wywołał spore kontrowersje oraz wątpliwości, w tym również wśród radnych koalicji prezydenckiej. W ramach swoich obowiązków Małgorzata Marenin dotychczas zorganizowała m.in. konkurs dotyczący równouprawnienia czy też zdjęła krzyż znad drzwi w swoim gabinecie w urzędzie miasta.

Mieszkania bez ogrzewania w zimie
Spółdzielnia Mieszkaniowa tonie w długach, a jej wieloletni prezes Lubosław Langer przeszedł na emeryturę. Zastąpił go Marek Ciepiński. W marcu Komornik Sądowy wystawił na sprzedaż kilka działek należących do tego największego zarządcy nieruchomości w mieście. Ich wartość została oszacowana na prawie milion złotych. Problemy finansowe spółdzielni trwają od lat. Co jakiś czas do mediów przenikają informacje o długach czego skutkiem były kolejne wyłączenia ogrzewania w blokach mieszkalnych zarządzanych przez spółdzielnią. Nieoficjalnie mówiło się, że niespłacony dług wobec ciepłowni Celsium wynosi około 700 tysięcy złotych.

Kwiecień

Tragedia w MESKO
Na terenie MESKO doszło do groźnego wypadku. W wyniku wybuchu poszkodowana została kobieta. Doznała bardzo poważnych oparzeń twarzy i klatki piersiowej. Eksplozja miała miejsce w budynku gdzie wytwarzane są spłonki do pocisków. Niestety kilka miesięcy później kobieta zmarła. Pogłębiło to zaniepokojenie z jakim skarżyszczanie spoglądają na największy zakład pracy w mieście.

Kierowca roku dachował
Niezwykłym wyczynem okazał się młody kierowca BMW, który wbrew zakazowi wjechał na nawierzchnię rozbieranego wiaduktu nad torami. Mężczyzna swoje popisy driftowe zakończył dachując. Na miejsce musiała przyjechać straż pożarna, policja i pogotowie medyczne. Samochód został zniszczony, a kierujący trafił do szpitala w Końskich. Jego wyczyny były szeroko komentowane przez skarżyszczan. Większość zadawała sobie głośne pytanie „jak on to zrobił?”

Maj

Nowy rentgen dla szpitala
Do szpitala powiatowego trafił nowy aparat rentgenowski, który kosztował 260 tys. złotych z dofinansowania unijnego. Sprzęt jest mobilny. Posiada specjalistyczne ramię typu C i jest wykorzystywany na oddziale ortopedii.

Czerwiec

Seniorzy pod lepszą opieką
Miasto zyskało Dzienny Dom Opieki Medycznej. Będzie on bezpłatnie służył seniorom po 65 roku życia i ich rodzinom. Mieści się w starej przychodni przy rondzie Solidarności na ulicy Legionów 104. Pieniądze na uruchomienie instytucji pochodziły ze środków europejskich. Opieka jest świadczona w godzinach 7:30 – 15:30.

Lipiec


Nowa władza w MESKO
Nowym prezesem MESKO została Elżbieta Śreniawska. Wcześniej przez 14 lat była związana z kieleckim MPK, gdzie też pełniła funkcję prezesa. Zasiadała również w radzie nadzorczej firmy Autosan.  Pracowała również jako dyrektor Zakładu Ubezpieczeń w Kielcach. W obecnej kadencji samorządowej zasiada w sejmiku województwa w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Do zarządu spółki dołączył również Marcin Ożóg pochodzący ze Skarżyska, wcześniej związany z Platformą Obywatelską.

Mauzoleum otwarte. Andrzej Duda z wizytą
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w końcu otwarte. Jednostka zarządzana od 2020 roku przez skarżyszczanina Tadeusza Sikorę przyspieszyła i w ciągu roku zakończono ciągnącą się od blisko 10 lat gehennę z budową podległej marszałkowi województwa instytucji. Pozyskano dodatkowe pieniądze oraz udało się załatwić współprowadzenie Mauzoleum przez Ministerstwo Kultury. W uroczystym otwarciu wziął udział nawet Prezydent RP Andrzej Duda. Każdy powinien odwiedzić to miejsce i zmierzyć się z historią i zrozumieć okropieństwa jakie spotkały w czasie wojny mieszkańców wsi. 

Sierpień

Dworzec PKP jak bajki
Skarżyski dworzec kolejowy przeszedł gruntowny lifting i został oddany do użytku. Remont zabytkowego budynek pochłonął imponującą sumę 32 mln złotych i ciągnął się długimi miesiącami. Odnowione wnętrze jest nowoczesne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dwóch piętrach rozlokowano również pomieszczenia biurowe na wynajem. Nowa, jasna elewacja wykonana z piaskowca przyciąga wzrok podróżnych. Będący w budowie tunel pieszy pod torami zostanie również podłączony do dworca. Pieniądze na remont dworca pochodziły m.in. z unijnego programu Polska Wschodnia.

Rodzinny festyn pełen kontrowersji
Koncert kończący obchody Dni Miasta zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury spowodował sporo kontrowersji. Wystąpił na nim Piotr Liroy Marzec, którego przywitał na scenie prezydent Skarżyska Konrad Kronig. Wśród publiki zebranej na placu Staffa było mnóstwo rodzin z dziećmi. Pomimo tego znany kielecki raper i zarazem były poseł Kukiz’15 wykonał swoje utwory pełne wulgaryzmów oraz agresywnych treści. Media oraz mieszkańcy miasta krytycznie ocenili pomysł zapraszania tego typu artysty na festyn rodzinny. Tego samego wieczoru Liroy na swoim profilu facebookowym umieścił nagranie, na którym wraz z prezydentem Skarżyska, kolegami z zespołu oraz radnym Mikołajem Kwaśniakiem, chodzą po otwieranym tego dnia skateparku i opowiadają o jego zaletach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że koledzy Liroya na nagraniu paradują z alkoholem. Z resztą cała grupa na nagraniu zachowuje się co najmniej dziwnie.Skatepark otwarty z opóźnieniem. Kontrowersji ciąg dalszy
Skatepark na osiedlu Zachodnie wystartował. Choć rozplanowanie ramp oraz ich wykonanie w części dla deskorolek została skrytykowana przez przyjeżdżających z całej polski skaterów, to już pumptrack zyskał pochlebne opinie. Skarżyski kompleks jest jednym z największych tego typu w Polsce. Na jego powstanie przeznaczono blisko 9 mln zł z czego 75% pochodziło z dofinansowania unijnego. Wokół tej inwestycji było wiele kontrowersji związanych z opóźnieniami w budowie oraz ulgowym podejściu do naliczania kar wykonawcy. Firma Freedom spóźniła się z oddaniem obiektu o prawie rok. W czasie hucznego otwarcia nadal nie było zaplanowanego w projekcie punktu naprawy rowerów. W umowie była zapisana kara w wysokości 0,3% wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień opóźnienia. Konrad Kronig jednak nie podjął starań aby uzyskać te pieniądze od firmy Freedom. Wysokość kary mogła przekroczyć nawet 6 mln złotych.

Wrzesień

Nocny Kochanek wraca z nową płytą
Skarżyski zespół Nocny Kochanek wydał nową płytę. W sieci sklepów Empik płyta przez długi czas utrzymywała się na pierwszy miejscu TOP 100 najlepiej sprzedających się krążków. Na albumie „Stosunki międzynarodowe” można znaleźć największe hity rockowe i metalowe, które brzmią w typowym dla Nocnego Kochanka stylu. Polskie teksty do numerów zespołów takich jak AC/DC, Black Sabath, Aerosmith, Guns N’ Roses, Judas Priest opatrzone są ciekawymi animacjami, które można obejrzeć na serwisie YouTube.

Wojewódzki komendant ze Skarżyska
Grzegorz Małkus, były wiceprezydent Skarżyska-Kamiennej, a obecnie radny powiatu skarżyskiego, został komendantem Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach. W skład kierownictwa zostali powołani również jego zastępcy – Marcin Stępniewski oraz Magdaleną Fogiel-Litwinek. Grzegorz Małkus jest doświadczonym samorządowcem. Bezpośrednio przed objęciem komendy OHP kierował starachowickim Środowiskowym Domem Samopomocy. Od lat działa na rzecz Olimpiad Specjalnych oraz osób niepełnosprawnych.

Październik

Polski Ład w Skarżysku
Miasto otrzymało pieniądze na generalny remont ulicy Pułaskiego. Środki popłynęły z rządowego programu Polski Ład. Blisko 380-metrowy odcinek drogi zyska nową nawierzchnię, przebudowaną kanalizację, sieć wodociągową oraz oświetlenie uliczne. Planowane jest aby prace zakończyły się w 2022 roku. Koszt tej inwestycji to prawie 5 mln złotych. W tej rundzie rozdania środków z Polskiego Ładu do samorządów w powiecie skarżyskim trafiło ponad 41 mln złotych.

Narko-zatrzymania. Duży sukces skarżyskich mundurowych
Skarżyscy policjanci kryminalni zanotowali duży sukces w walce z narkotykami. W swojej akcji na terenie powiatu kieleckiego, skarżyskiego i koneckiego udało im się przejąć 13 kilogramów amfetaminy wartej na rynku około 2 miliony złotych. Zabezpieczono też kilogram marihuany, tabletki ecstazy oraz 55 tys. złotych, które mogły pochodzić z narkotykowego procederu. Ujęto również dwóch podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty handlu narkotykami. Trafili do aresztu na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia.

Nowe gabinety Konrada Kroniga
Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej przeniósł tymczasowo swoją siedzibę z ul. Sikorskiego do budynku przy al. Legionów. Wielomilionowy remont budynku przy ulicy Sikorskiego będzie trwał ponad rok. Zaplanowano termomodernizację oraz remont wnętrza budynku. Zostaną wymienione posadzki, sieć wodociągowa, odnowione będą biura i toalety. Zostanie również zamontowana centralna klimatyzacja. Powstanie też dodatkowa klatka schodowa, która zostanie dobudowana do budynku. Będzie też winda. Zaplanowano też zmianę pokoi, w których będzie urzędował prezydent. Zyska on dodatkowy pokój na zaplecze.  Co ciekawe, w wizualizacji projektu nowego gabinetu prezydenta, na ścianie pojawiło się godło państwowe. Jednak z jakiegoś nie do końca jasnego powodu orzeł ma swoją głowę zwróconą w niewłaściwą stronę.

Listopad

Buduje się nowa galeria handlowa
Ruszyły prace budowlane nowego kompleksu handlowego Vendo Park. Powstaje on pomiędzy ulicami Południową i Krakowską obok stacji benzynowej Circle K. Powierzchnia centrum handlowego będzie wynosiła 6800 m2. Wśród marek, które mogą znaleźć się w Vendo Park są Martes Sport, Top Secret, 4F, Sinsay, KiK, Dealz, Pepco, Action, Tedi, Media Expert. Można spodziewać się również jednej ze znanych sieci fastfoodowych takich jak KFC lub Burger King. Otwarcie kompleksu jest planowane na drugą połowę 2022 roku.

Rejów objęty zakazem
Na Zalewie Rejowskim nie będzie można używać silników motorowych. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę wojewody na decyzję radnych powiatu skarżyskiego o zakazie użytkowania silników spalinowych na skarżyskim zbiorniku wodnym. Na skrzyżowaniu interesów dwóch grup – z jednej strony wędkarzy, plażowiczów i zwykłych mieszkańców Skarżyska, z drugiej amatorów wodnych sportów motorowych – od dwóch lat toczyła się batalia. Badania hałasu przeprowadzone na Rejowie jednoznacznie wskazały na przekroczenie dopuszczalnych norm. Pomysłodawcą wprowadzenia zakazu był radny powiatu Adam Ciok.

„Skarżysko wielkim placem budowy”
„Skarżysko wielkim placem budowy” – takim hasłem miasto rozpoczęło akcję promocyjną w województwie świętokrzyskim. Prezydent Konrad Kronig zarządził wykup miejsc reklamowych w Skarżysku, Kielcach, Ostrowcu, Sandomierzu i Starachowicach i umieściła tam bilbordy ze swoim wizerunkiem. Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem mediów, samorządowców i mieszkańców miasta. Jednak w większości opinie na jej temat nie były tak optymistyczne, jak slogan głoszony przez Konrada Kröniga. Zwłaszcza gdy do opinii publicznej dotarła informacja, że miasto zapłaciło taką promocję 51 tysięcy złotych. Szczególnie zareagowały opiekunki środowiskowe zwalniane z MOPS z powodu wprowadzania oszczędności.   Wykupiły miejsce reklamowe obok jednego z bilbordów z podobizną Konrada Kroniga w Skarżysku i zawiesiły na nim swój bilbord, na którym dosyć jasno dały do zrozumienia co myślą o prezydencie miasta.

Grudzień

Pociąg do Łodzi sukcesem
Na trasę ponownie wyjechał pociąg, którym można przejechać ze Skarżyska do Łodzi przez Końskie i Tomaszów Mazowiecki. Jest to wspólna inicjatywa samorządu województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Wcześniej pociągi nie kursowały na tej trasie od 2009 roku, czyli blisko przez 13 lat.

Nowy Manhatan i Stary Manhatan
Otworzono Nowy Manhattan. Na wydzierżawionej od miasta działce pomiędzy ulicami Niepodległości, Bankową i Leśną prywatni inwestorzy wznieśli halę, na którą przeniosła się część przedsiębiorców ze starego bazaru przy ul. Sokolej. Pozostali handlowcy mieli czas do końca roku aby opuścić teren, który pomimo zamknięcia, nadal straszy bałaganem i porzuconymi metalowymi budkami. Druga hala Nowego Manhattanu ma zostać oddana do użytku w 2022 roku.


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial