Jan Lemański-Satyryk i bajkopisarz

Szósty lipca, jest dniem bajki polskiej. W tym tak niezwykłym dniu, chcemy naszym czytelnikom przypomnieć postać Jana Lemańskiego. Jan Lemański urodził się w dniu 7 lipca 1866 roku w Głażewie. Zmarł on zaś w dniu 11 listopada 1933 roku w Warszawie. Był to polski poeta, satyryk i bajkopisarz okresu Młodej Polski.

Młodość

Pobierał on nauki w gimnazjum w Płocku, a następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa. Od 1894 roku, regularnie publikował on swoje utwory i bajki w pismach warszawskich. W latach 1901–1907, wchodził w skład redakcji pisma zatytułowanego Chimera, w którym często publikował swoją twórczość dla najmłodszych czytelników. Był mężem poetki Marii Komornickiej.

Praca w urzędzie

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, pracował on jako urzędnik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Z biegiem lat, pracował jako cenzor filmowy. Wtedy wycofał się z życia literackiego i zaprzestał działalności literackiej. Ale zawsze mawiał, że kochał pisać dla najmłodszego pokolenia, które kształtuje bajka.

W roku 1929, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa na warszawskich Powązkach.

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial