Jasełka w Szkole Podstawowej numer 9

Historia o Bożym Narodzeniu

 Jasełka, to szczególnie barwne widowiska, które przedstawia historię Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Jest ono wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ważnym aspektem jest ich nazwa, która wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej nazywane są też szopką, a na terenach pogranicza polsko-ukraińskiego, betlejemskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli. Na takie piękne jasełka, zaprosiła naszą redakcję pani dyrektor Szkoły Podstawowej numer 9 im. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku – Kamiennej Renata Bilska.

 W Greccio

Za twórcę przedstawień jasełkowych, uważany jest św. Franciszek z Asyżu. On to pierwszą taką inscenizację, zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten przywędrował z Włoch do Polski w szesnastym stuleciu. Jasełka stały się często zbieżne z kolędowaniem, które stanowi nieodłączny element słowiańskiego folkloru.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem.

Osiemnaste stulecie

W pierwszej połowie XVIII wieku, biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną tego było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludowym i politycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

Warto jest zatem pamiętać o historii jasełek i wspólnie uczestniczyć z aktorami biorącymi w nich udział.

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial