Jest termin budowy zbiornika Bzin!

Planowany na rzece Kamiennej Zbiornik Bzin o powierzchni blisko 100 hektarów może być gotowy w ciągu 5 lat. Odkąd władzę w województwie objęło Prawo i Sprawiedliwość znacząco przyspieszono działania gwarantujące finansowanie dla tego projektu. Nie jest tajemnicą, że największy wpływ na obrót sprawy ma pochodzący ze Skarżyska marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

W lipcu zeszłego roku marszałek ogłosił, że w zbliżającym się nowym programie finansowym środków europejskich dla Świętokrzyskiego, zarezerwował 12 milionów euro z przeznaczeniem na budowę Bzinu. W sierpniu powołał również zespół konsultacyjny, który pracuje nad przygotowaniem badań hydrotechnicznych, dokumentacji i zezwoleń A w lutym tego roku podpisano porozumienie pomiędzy województwem świętokrzyskim, miastem Skarżysko-Kamienna oraz Wodami Polskimi. Dzięki niemu będą mogły zostać uruchomione pieniądze na opłacenie prac przygotowawczych.

Miasto za czasów prezydentury Romana Wojcieszka wykupiło około 30% terenów potrzebnych do utworzenia zbiornika. Niewielki procent powierzchni należy do skarbu państwa, a pozostały jest w rękach prywatnych. Zadaniem władz miasta będzie zgromadzenie tych terenów w swoich rękach.

Najbliżsi współpracownicy marszałka deklarują dosyć szybki harmonogram prac jak na tego typu inwestycję. -Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to inwestycja może być gotowa już w 2027 roku. Dużo zależy od podejścia Unii Europejskiej. Unijni urzędnicy mają trochę odmienne wizje dotyczące funkcji jaką miałby pełnić Bzin. Będziemy negocjować te decyzje tak, aby były z jak najlepszą korzyścią dla Skarżyska – mówi sekretarz województwa Mariusz Bodo.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial