Karnawał, Polskie zapusty

 

 Karnawał lub inaczej mówiąc zapusty, to czas zimowych balów, maskarad a przede wszystkim spotkań przy mocnym alkoholu. Jest to też okres pochodów do ciemnego lasu, mających na celu przybliżenie się do tego wszystkiego co daje nam natura.

 Trzech Króli

Karnawał w wielu regionach Polski rozpoczyna się już dnia 1 stycznia. Jednak w wielu górskich miejscowościach, karnawał ma swój w początek po dniu szóstym stycznia. Jest to czas różnych obrzędów i rytuałów, mających szczęścić człowiekowi na każdej drodze jego życia. W tym też czasie, wiąże się czerwone kokardki na gałęziach owocowych drzew, aby odegnać złe licho, uniemożliwiające wzrost owoców. Na sztachetach swoich zagród, jeszcze do czasu II wojny światowej, zatykało się słomę, aby jak wierzono odstraszyć psotnika Wiejkę, który powodował mały przyrost naturalny w gospodarstwie. Ale aby jakaś panna w tym Nowym Roku, napotkała fajnego chłopaka, który byłby pretendentem do jej ręki, w czas karnawału posypywano pszenicą próg jej domu.

Carnevale

 

… w karnawale szalej zdrowo

tańcz i baw się naokoło

nie żałuj swego wigora

a radość cie spotka spora….

 

Nazwa tego wesołego okresu w roku, pochodzi od włoskiego słowa carnevale co tłumaczy się jako z pokarmów mięso usuwać. Inna etymologia nazwy carnavale, każe szukać jej źródeł w języku łacińskim, co oznacza wóz w kształcie okrętu, który zawsze uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy, a w Rzymie ku czci boga Dinizosa, odpowiedzialnego za uprawę winnej latorośli. Jak zatem widać, karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Karnawał także, jest ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska. Wszyscy sądzili wówczas, że tańcem wita się Nowy Rok, nowy czas w swoim życiu, zatem taki wesoły on będzie przez cały czas.

 

 

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial