26.7 C
Nowy Jork

Kielce stolicą tańca jazzowego

Published:

W miniony weekend Kielce były stolicą tańca jazzowego. Gościło tam ponad dwa tysiące młodych ludzi z 46 szkół tańca. Rywalizacja odbywała się w ramach Krajowych Mistrzostw IDO, czyli International Dance Organization “Jazz Dance” – Eliminacji do Mistrzostw Europy i Świata. Wydarzeniu patronował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Codziennie od rana do późnego wieczora w Kieleckim Teatrze Tańca miała miejsce zacięta rywalizacja w czterech kategoriach wiekowych: do 11 lat, od 12-15 lat, powyżej 16 lat i powyżej 31 lat.
Na scenie można było oglądać i podziwiać nie tylko zespoły, solistów, grupy małe i formacje do 24 osób, w ciekawych, trudnych choreografiach, ale także rozmaitość strojów, które zaskakiwały pomysłowością. W tańcu wygląd i gracja, z jaką noszone są stroje, mogą zadecydować o sukcesie, bowiem jurorzy biorą pod uwagę nie tylko technikę taneczną ale i wrażenia artystyczne, do których bez wątpienia zalicza się prezencja  sceniczna tancerzy.
Gala konkursu odbyła się w sobotę, natomiast oceny jurorów, przedstawiane były co kilka godzin  podczas trwania turnieju. Tancerze którzy rywalizowali ze sobą w kolejne dni, tłumnie stawili się na gali, którą rozpoczął spektakl Kieleckiego Teatru Tańca. „Stymulacja ciała”, z choreografią autorstwa Elżbiety i Grzegorza Pańtaków.
Niezwykle ekspresyjny spektakl, rozpoczyna się od kombinacji przy drążkach, by przeobrazić się w rytmiczno–taneczne sekwencje, oparte na  wzajemnych relacjach tancerzy wobec siebie.
Widzom udzieliła się energia  płynąca ze sceny, czemu dawali wyraz oklaskując poszczególne sekwencje. Z żelazną konsekwencją wprawiane w ruch ciała, pokazały wspaniałą technikę i możliwości motoryczne artystów Kieleckiego Teatru Tańca.

Zawody w Kielcach wyłoniły mistrzów Polski w tańcu jazzowym, a także kadrę Polski na mistrzostwa Europy i świata. Kielecki Teatr Tańca już po raz drugi zorganizował mistrzostwa krajowe w tańcu jazzowym.
– Zależało nam, aby ta impreza odbyła się w naszym teatrze.  Wszystko co robimy, robimy z pasji, ale przecież tego typu działalność zapisaną mamy w statucie. Propagujemy edukacje przez taniec, poprzez taniec wychowujemy dzieci, no i rozsławiamy nasze miasto. Bo mistrzostwa, w których uczestniczy tak wiele osób z całej Polski wspaniale wpisują się w promocję regionu i samych Kielc- powiedziała Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektorka Kieleckiego Teatru Tańca.

Marzena Sobala

źródło:www.sejmik.kielce.p

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img