Kolędowanie w Starachowicach

11 stycznia w reprezentacyjnej sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach miało miejsce wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To niecodzienne wydarzenie gdyż wspólnie z mieszkańcami kolędowali przedstawiciele lokalnych władz miejskich i powiatowych. Spotkaniu patronował gospodarz miejsca – Prezydent Marek Materek.

Ciekawostką tej młodej tradycji jest to, że oprócz prezentowanych utworów przez różne grupy społeczne czy zawodowe, jest śpiewanie kolęd przez samych przedstawicieli lokalnych władz.

W tegorocznym kolędowaniu brało udział Starostwo Powiatowe ze Starostą akompaniującym na gitarze klasycznej oraz Urząd Miejski w Starachowicach z prowadzącym Prezydentem Miasta.

Ale główni bohaterowie to oczywiście podopieczni ośrodków, warsztatów, stowarzyszeń i fundacji. We wspólnym kolędowaniu wzięli udział między innymi: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, Szkoła Tańca MiM, Dziecięcy Zespół „Kukułeczki”, Starachowicki Dom Kultury, Fundacja „Nasze Zdrowie” – organizator spotkania, Młodzieżowy Dom Kultury, Stowarzyszenie „Niepełnosprawni”, SP Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, Srebrne Nuty – chór UTW, MBP, Szlachetna Paczka, WTZ z ulicy Wiosennej oraz gminny Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach z Reja 10.

Śpiewanie w okresie Bożego Narodzenia kolęd i pastorałek to stara polska tradycja. Ale nie wszyscy wiedzą jaka jest różnica pomiędzy kolędą, a pastorałką. Otóż kolęda ma charakter sakralny, niesie treść teologiczną i mówi o przyjściu na świat Chrystusa jako Zbawiciela. Pastorałka to utwór ludowy, oznacza pieśń pasterską o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Wspólne kolędowanie niesie pokój i radość z faktu narodzenia Jezusa Chrystusa, łagodzi obyczaje, jednoczy ludzi i pozwala lepiej budować wspólnotę. Starachowiczanie jak widać pod wodzą lokalnej władzy chcą i potrafią budować tak pojmowaną wspólnotę.

Kolędowanie w Starachowicach
Kolędowanie w Starachowicach
The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial