Konspiracyjna Wytwórnia Amunicji

Wybudowana w Skarżysku w latach 20.-tych XX w. Fabryka Amunicji  w okresie II wojny światowej (1939-1945) została przejęta przez Niemców. Kontynuowali oni produkcję  amunicji, gdyż przed 1939 polska i niemiecka armia używała karabinów Mauser kal. 7.92 mm.

Z Fabryki Amunicji (w czasie wojny zarządzanej przez niemiecką firmę HASAG) wynoszono wyprodukowaną amunicję dla oddziałów partyzanckich. Wiązało się to z ogromnym ryzykiem. Każdy pracownik przy wychodzeniu  z fabryki był rewidowany. Znalezienie przez strażników amunicji oznaczało śmierć. Wynoszenie lub wywożenie elementów naboi: łusek, pocisków, prochu czy spłonek było łatwiejsze. Jak to robiono ? Zasłużyli się muzycy z orkiestry fabrycznej, którzy wychodząc na próby odbywające się poza fabryką wynosili w instrumentach detale do produkcji amunicji… Stefan Kępa ps. „Limba” wspomina, że już wiosną 1941 r. w Skarżysku powstały dwie grupy, który miały za zadanie zorganizowanie scalania amunicji.

Jeden z zespołów powstał w tartaku przy ul. Cmentarnej a jego działaniami kierował inż. Władysław Brzeziński. Drugi został zorganizowany w oparciu o placówkę A.K. w dzielnicy Skarżyska Posadaj, która kierował ppor. Kazimierz Miernik ps. „Borsuk. Wytwarzano amunicje pistoletową kal. 9 mm Parabellum. Znajdowała ona zastosowanie nie tylko do broni krótkiej, ale także do pistoletów maszynowych: brytyjskich STEN-ów czy niemieckich MP-40. Do lipca 1944 r., kiedy Niemcy zaczęli ewakuację fabryki i „skończyło” się źródło części,  w Konspiracyjnej Wytwórni Amunicji zmontowano ok. 300 tys. sztuk amunicji kal. 9 mm !

W zbiorach Muzeum im. Orła Białego znajduje się przyrząd do scalania amunicji 9 mm, takiego mogli używać żołnierze A.K. w Skarżysku.

 

 

Poprzednie teksty z cyklu:

Zanim powstało Skarżysko

Zanim powstało Skarżysko cz. II

Brzask. Pamiętnik Cichockiego

 

Artykuł sponsorowany. Z cyklu: “95 lat Skarżyska-Kamiennej”.

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Możesz również polubić…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial