26.7 C
Nowy Jork

Ks. abp Zygmunt Zimowskiego jakiego pamiętamy

Published:

W dniu 12 lipca po ciężkiej chorobie, w szpitalu niedaleko swojej rodzinnej miejscowości zmarł ks. abp Zygmunt Zimowski. Uroczystości pogrzebowe odbywają się 18 i 19 lipca w diecezjalnej Katedrze w Radomiu. Centralną Msze Świętą zaplanowano na 19 lipca na godzinę 11.00. Z racji swej funkcji, był Ordynariuszem Diecezji Radomskiej, trumna z jego ciałem będzie złożona w Katedrze Radomskiej. Udział w uroczystościach żałobnych zapowiedzieli liczni goście z całej Polski oraz z Watykanu.

Ks. abp Zygmunt Zimowski był znaną postacią zarówno w Polsce jak i w Watykanie. Urodził się w 1949 niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku, a w 2002 roku Papież Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. Również w tym samym roku odbyła się jego konsekracja, której dokonał kardynał Joseph Ratzinger. Jako Ordynariusz Diecezji Radomskiej rozpoczął II Synod Diecezjalny, przyczynił się też do koronacji obrazów Matki Bożej w Kałkowie-Godowie oraz w Skarżysku-Kamiennej. Ksiądz arcybiskup jeszcze jako ordynariusz radomski był najczęstszym gościem w Parafi Matki Bożej Ostrobramskiej, która zawdzięcza mu bardzo wiele.

W 2009 roku papież Benedykt XVI, mianował ks. bp Zygmunta Zimowskiego Przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz nadał godność arcybiskupa. Wiązało się to z jego przeprowadzką do Watykanu. Mimo tego że mieszkał w Watykanie, często mogliśmy go spotkać na uroczystościach kościelnych w Skarżysku, gdyż bardzo lubił odwiedzać nasze miasto.

Zmarł na skutek choroby nowotworowej w wieku 67 lat, ale w naszej pamięci pozostanie jako ciepły, uśmiechnięty, zawsze życzliwy, uważnie słuchający i mądrze doradzający ks. Zygmunt. Bardzo lubił rozmawiać z ludźmi, często żartował, był przykładem pasterza, który umiał jednać sobie zarówno dojrzałych jak również młodych ludzi. Będzie Go nam bardzo brakowało.

 

koronacja_skarzysko_2015-5-720x480

265758_ra28s01_abp_zygmunt_zimowsk_51

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img