Kulig

Kulig, to inaczej mówiąc kilka zaprzęgów konnych jadących za sobą  jeden za drugim. Do tych zaprzęgów konnych mogą być też doczepione mniejsze sanie, które jadąc za sobą tworzą formę orszaku.

Przednia zabawa

Jak zatem widać, kulig to pewien rodzaj zabawy, organizowanej w okresie karnawału. Kuligowi najczęściej towarzyszy skoczna muzyka, śpiew oraz zabawa przy ognisku. Wieczorem częstokroć kulig jest oświetlany pochodniami, co stanowi dodatkową atrakcję.

Od szesnastego stulecia

Od szesnastego wieku do początku wieku ubiegłego, kuligi były bardzo popularną rozrywką zarówno bogatej polskiej magnaterii, jak i średnio zamożnej szlachty. Częstokroć takowe kuligi były uroczystościami patriotycznymi, podczas których omawiano niektóre posunięcia mające na celu sabotowanie zaborców. Nieraz też wspomniane kuligi, były możliwością zorganizowania akcji dywersyjnej na stacjonujących opodal kozaków, czy też wojska austriackie. Po rozbiorach, kuligi organizowane były jako kultywowanie tradycji narodowej.

Wodzirej zawsze na przodzie

Na czele kuligu stał zawsze wodzirej, często też nazwany Arlekinem. Jego zadaniem było tak zaplanować trasę przejazdu kuligu, by łączyć zwaśnione ze sobą rody szlacheckie na wypadek wspólnej akcji zbrojnej zorganizowanej przeciwko zaborcom. Taki kulig mógł trwać nawet kilkanaście dni, ale zawsze był on zwieńczony spożywaniem gorącego bigosu oczywiście na świeżym powietrzu.

Smacznie i dużo

Kuligi takowe, miały również wymiar kulinarny. Pokarmy szykowane były przez najlepsze kucharki, a tylko wychwalano najlepsze z nich. Był to jak wiadac szczególny honor dla takiej gospodyni. Podczas kuligu, wykonywano także polskie tańce narodowe takie jak mazury i kujawiaki. Nie zapominano również o polonezie i znanych w całej Polsce oberkach. Nie wolno było z kolei prezentować tańców zagranicznych, takich jakich jak walce i tanga. Brak patriotyzmu, mógł się zakończyć wyrzuceniem z orszaku kuligowego. Pojawienie się we fraku, jako stroju nie polskim, również kończyło się podobnie.

Czasy nam współczesne

Obecnie kuligiem jest również nazywane ciągnięcie połączonych ze sobą saneczek przez traktor lub samochód. Rozrywka ta jest bardzo popularna wśród młodzieży szkolnej, choć w rzeczywistości niewiele ma ona wspólnego z prawdziwymi kuligami.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial