Za wiarę i Ojczyznę
Listopad to miesiąc, w którym wspominamy tych którzy od nas już odeszli. Warto jest zatem na szalę naszych wspomnień położyć tych, którzy walczyli za Ojczyznę pod Lasem Stockim. Las Stocki, to niewielka wieś usytuowana w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Kojarzy się ona zawsze z wielkim patriotyzmem i oddaniem dla naszej wspólnej wolności.
Bitwa w Lesie Stockim
W pierwszych dniach wolności roku 1945, kiedy to zakończone były już wszystkie działania wojenne z najeźdźcą niemieckim, doszło do zatwierdzenia nowej władzy komunistycznej w tym okręgu. Wielcy polscy patrioci, nie mogli pogodzić się z ustanowieniem rządów stalinowskich w tym miejscu, zatem chcieli się zaistniałej sytuacji sprzeciwić w sposób zbrojny.
W dniu 24 maja
Dnia 24 maja 1945 roku, w pobliżu wsi Las Stocki rozegrała się bitwa pomiędzy 200 osobowym zgrupowaniem partyzantów AK, będącym pod dowództwem majora Mariana Bernaciaka, posługującym się pseudonimem „Orlik”, a żołnierzami NKWD, MO i UB. Po ich stronie walkę podjęło 680 pojazdów pancernych. Tę zwycięską dla polskiego podziemia walczącego z komunizmem bitwę, stoczono przy wsparciu oddziału dywersji terenowej Podobwodu B, znajdującego się pod komendą ppor. Czesława Szlendaka pseudonim „ Maks”. Po całodziennej walce zginęło 16 funkcjonariuszy NKWD oraz 10 funkcjonariuszy MO i UB.
Stańcie do apelu
Na terenie wsi znajduje się pomnik z napisem upamiętniającym to wydarzenie i listą tych, którzy zginęli za wiarę i Ojczyznę. Wśród nich zapisały się nazwiska wielkich patriotów polskich takich jak: kpr. Ryszard Pawelec, Jan Piecyk, Roman Szymonik, Zdzisław Szczęsny, Zdzisław Pastuszko, Józef Jeżewski, Wacław Buksiński oraz czterech żołnierzy o nieznanych nazwiskach.
Mimo, że w żaden sposób tą zwycięską bitwą nie udało się zapobiec wprowadzenia komunizmu na wspomniane tereny, to Las Stocki kojarzy się z wielkim patriotyzmem i oddaniem dla sprawy naszej narodowości.
Ewa Michałowska – Walkiewicz