26.7 C
Nowy Jork

Marceli Guyski – Pamięci wielkiego rzeźbiarza

Published:

Stowarzyszenie Miłośników Naszej Historii, wybrało się do Sandomierza, aby tam oglądać zorganizowaną w Domu Długosza wystawę polskich rzeźbiarzy. Mimo, że nie było na niej ekspozycji prac Guyskiego, to właśnie tym faktem chciano uczcić tę wyjątkową postać.

Kim był

Marcel Guyski, urodził się dnia 17 czerwca 1830 roku w Krzywoszyńcach na Ukrainie. Zmarł on natomiast dnia 6 maja 1893 roku w Krakowie. Był to wybitny polski rzeźbiarz, twórca portretów i cmentarnych medalionów.

W rodzinie

Był synem Faustyna i Róży z Okryńskich. Uczęszczał do gimnazjum w Niemirowie, a w latach 1854-1857 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Gdy wyjechał do Włoch, kontynuował naukę rzeźbiarstwa w takich miastach jak  Florencja, Bolonia, Rzym. Nawiązał on kontakt z rodziną Branickich, których interesy prowadził wuj rzeźbiarza Wiktor Okryński. Na zamówienie Branickich wykonał dekorację zamku Montresor oraz wiele rodzinnych popiersi.

Kraków

Od roku 1873 mieszkał on na stałe w Krakowie, zajmując się przez pewien czas pracą pedagogiczną, gdyż był docentem w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1875-1877. Uczestniczył w międzynarodowych wystawach plastycznych w Paryżu (1880, 1887) i Monachium (1882). Jako tworzywa do swoich prac, używał marmuru, terakoty, gipsu i niekiedy brązu. Był głównie twórcą rzeźb portretowych, popiersi i medalionów. Tworzył również rzeźby architektoniczne (m.in. dla gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie) oraz o tematyce religijnej (Chrystus Zmartwychwstały, Chrystus na Krzyżu) i symbolicznej (Anioł Śmierci, 1859), projektował on też nagrobki.

Po studiach pozostawał pod wpływem włoskiego klasycyzmu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Towarzystwo Miłośników Naszej Historii, delektując się pracami polskich twórców dłuta, wspominało Marcela Guyskiego, jego dorobek i styl bycia prawdziwym Polakiem.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img