22.1 C
Nowy Jork

Mazel Tow

Published:

W piękne wrześniowe dni bieżącego roku, Szydłowieckie Centrum Kultury– Zamek oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca, zaprosili mieszkańców okolicznych miejscowości, na zorganizowany 10 Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”.

Kontynuacja wspaniałego pomysłu

Impreza ta, była kontynuacją pomysłu pani Sławy Lorenc Hanusz, która weszła na stałe do kalendarza SCKiS – Zamek w Szydłowcu. Stała się ona okazją do lepszego poznania żydowskiej kultury, poezji i oczywiście muzyki. Uświadomiła nam też ona, iż w historię Polski wpisują się również losy Żydów, którzy mieszkali w tym kraju i stanowili nieodłączną część naszego społeczeństwa.

Niezapomniane utwory

Na zamku w Szydłowcu, mogliśmy posłuchać wielu piosenek żydowskich, w wykonaniu Zespołu Tańca Żydowskiego „Klezmer” z Cieszyna. Grupa ta, działa w Domu Narodowym w Cieszynie. Wykonuje ona tańce żydowskie, izraelskie i chasydzkie. Grupa często występuje na prestiżowych festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Choreografem zespołu jest: Dorota Herok, absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Dramy Pantomimy i Tańca. Studiowała pod kierunkiem amerykańskiej aktorki i tancerki Kathleen Ann Thompson. Uczestniczyła w wielu warsztatach tańca żydowskiego i izraelskiego m.in. w Izraelu.

Słuchając pieśni żydowskich, mogliśmy bliżej zapoznać się z kulturą tego narodu, ich wierzeniami i obyczajami.

dsci3563 dsci3565 dsci3573 dsci3574 dsci3577 dsci3580

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 

Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora
Tadeusz Sikora

Related articles

Recent articles

spot_img