Miedzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka, ustanowiono wielkim i znamiennym świętem w roku 1954. Uczyniło to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stało się to dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych w roku 1945.

Od roku 1955

Dzień Dziecka, obchodzony jest od 1955 roku, w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W naszym kraju, MDD obchodzony jest dnia 1 czerwca. W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych, tego dnia w sposób szczególny obchodzimy to święto. Organizowane są wówczas dla dzieci masowe zabawy i festyny.

Obchodzono go pierwszy raz, gdy…

Po raz pierwszy zorganizowano wspomniane święto, w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem Sztokholmskim. Jego celem było, zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 roku, tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

W różnych miejscach naszego kraju, organizowane są tego dnia wystawy poświęcone życiu dzieci w minionych wiekach. Można zatem na nich zobaczyć stare wózki budkowe dla niemowląt, podręczniki, prasę dziecięcą, obsadki ze stalówkami, czy też dawne zabawki, typu domek czy też wózek dla lalek. Jedną z takich wystaw, mogliśmy zobaczyć w Kozłówce, w rezydencji rodu Zamoyskich.

DSCI2625

DSCI2645

DSCI2668

 

Ewa Michałowska -Walkiewicz

 

 

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial