Mieszkanki Warszawy szczęśliwie odnalezione

W ostatnim weekend w skarżyskich lasach miały miejsce kolejne zaginięcia osób związane z grzybobraniem. Łącznie odnotowano cztery przypadki, w których osoby nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej do domu. Na szczęście wszystkie zdarzenie miały swój szczęśliwy finał.

Tylko w piątek i sobotę skarżyscy policjanci interweniowali aż czterokrotnie w sprawie zagubionych w lesie osób. Dwa przypadki dotyczyły kompleksu leśnego Świnia Góra, a dwa inne – lasów w rejonie Suchedniowa. Wszystkie zdarzenia związane były z trwającym grzybobraniem.

Do jednego ze zdarzeń doszło w piątek wieczorem. Dyżurny skarżyskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od 42-letniej kobiety, która poinformowała, że w okolicach Świniej Góry weszła do lasu ze swoją 70-letnia matką i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do samochodu. We wskazany rejon natychmiast skierowano patrole. Funkcjonariusze zaczęli przeczesywać las. W pewnym momencie patrol dzielnicowych zauważył w oddali światło z telefonu komórkowego. Jak się okazało były to poszukiwane kobiety, które oświecały sobie drogę. Na widok policjanta jedna z nich nie kryjąc wzruszenia rzuciła się mundurowemu na szyję. Druga się przytuliła. Obie były bardzo szczęśliwe, że zostały w porę odnalezione. 42-latka oraz jej mama to mieszkanki Warszawy. Policjanci ustalili, że kobiety wyczytały w mediach informację o wysypie grzybów w województwie świętokrzyskim. Postanowiły to sprawdzić. W ten sposób trafiły do powiatu skarżyskiego. Cała historia okazała się dla nich bardzo mocnym przeżyciem. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie. Policjanci odwieźli kobiety do ich samochodu.

W związku z powyższym apelujemy po raz kolejny o rozwagę i ostrożność podczas pobytu w lesie. Pamiętajmy !

  • Wybierajmy się do lasu najlepiej z drugą osobą, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku możemy liczyć na pomoc.
  • Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby móc wezwać pomoc.
  • Zadbajmy o odpowiedni ekwipunek w postaci wody, jedzenia, materiałów opatrunkowych czy kurtki przeciwdeszczowej.
  • Gdy już stracimy orientację w terenie obserwujmy przyrodę wokół nas, co pomoże w określeniu kierunków. Mech porasta północne strony pni drzew, mrowiska są bardziej łagodne od strony południowej, a najlepszym drogowskazem jest słońce.
  • Nie pozwalajmy osobom starszym z zanikami pamięci, schorowanym na samotne wycieczki do lasu. Taka wyprawa może zakończyć się dla nich tragicznie.

Opr. DSz

Źródło: KPP Skarżysko- Kamienna

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial