Muzeum Miedzi w Legnicy

ROK 1879

Muzeum w Legnicy, powołano do istnienia w 1879 roku. Jednak dzieje tego budynku i jego zbiorów, nie zawsze były łaskawe. Rok 1945 był okresem szczególnie nieprzechylnym dla Muzeum Miedzi w Legnicy, ponieważ budynek ten i jego wyposażenie, było dotkliwie zniszczone. Zrekonstruowano go dopiero w roku 1962, lecz na uwagę zasługuje fakt, iż muzeum to nie odziedziczyło niczego po przedwojennym obiekcie. Jak głoszą stare legendy, po inwazji wojsk szwedzkich na Polskę, nastąpiło wielkie zubożenie polskiego dobytku. Szwedzi nagminnie wywozili łupy polskie do swojego kraju. Zatem wiele eksponatów, które możemy zobaczyć w Legnicy imituje te, które być może teraz zdobią nie jedno szwedzkie muzeum.

Pałac opatów cysterskich

Na swoją siedzibę, obecne Muzeum Miedzi otrzymało pałac opatów cysterskich, który został pobudowany w latach 1726 – 1728 przez opata Ludwika Baucha. Na uwagę zasługuje fakt, iż kartusz herbowy wspomnianego opata umieszczony został powyżej portalu elewacyjnego, który jest zwieńczony balkonem ze zdobiącymi go figurami Jana Chrzciciela i świętej Jadwigi. Budynek muzeum, a także zlokalizowana obok niego Akademia Rycerska tworzą dziś unikalny kompleks architektury barokowej. Drugi gmach muzealny stanowi budynek XIX-wieczny, przyległy do barokowego pałacu. Na tyłach obu gmachów urządzone zostało lapidarium, gdzie podziwiać można zbiory unikatowych kamieni.

Niezwykła ekspozycja muzealna

Zainteresowanie muzeum, skupiało się na wykorzystywaniu miedzi przez człowieka na przestrzeni dziejów. W tym niezwykłym muzeum, prezentowanych jest wiele eksponatów przedstawiających rzemiosło europejskie, archeologię, historię Śląska i całej Polski, dawną technikę, mineralogię, numizmatykę, a także militaria. Muzeum to bywało niejednokrotnie organizatorem sesji naukowych, koncertów, konkursów, no i oczywiście plenerów artystycznych.

Wśród zbiorów

W Muzeum Miedzi w Legnicy podziwiać możemy eksponaty archeologiczne typu ceramika pradziejowa i średniowieczna, narzędzia kamienne, przedmioty z brązu, żelaza, drewna, kości oraz skóry. Są też tutaj zbiory numizmatyczne i te dotyczące medalierstwa, malarstwa, grafiki, fotografii, filokartystyki, kartografii. Do kategorii tej zaliczyć należy rękopisy, dokumenty, starodruki, materiały biograficzne, tłoki pieczętne, sztandary, sienkiewiciana, czyli wszystko to co dotyczy pracy twórczej Henryka Sienkiewicza. Muzeum posiada także zbiór minerałów z całego świata, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, kolekcje różnorodnych przedmiotów użytkowych i artystycznych z miedzi i jej stopów. Należy tu wymienić narzędzia i broń, proste naczynia oraz sprzęty gospodarcze, ale też misternie zdobione wytwory kunsztu odlewniczego, kowalskiego, kotlarskiego. Są tutaj także sztućce i cała gama miedziorytów.

Legnica znajduje się w rozwidleniu rozlewisk rzeki Kaczawy. Prowadza do niej znane arterie komunikacyjne. Zatem łatwo trafić do tego cudownego miejsca na polskiej ziemi, a szeroko rozwinięta gastronomia i hotelarstwo, doskonale uraczą każdego turystę.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial