Muzeum zaprasza na Konferencję

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w konferencji naukowej. Tytuł konferencji to: „Inwestycje banku centralnego w zakłady Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w 190. rocznicę powołania Banku Polskiego oraz 180. rocznicę uruchomienia Huty Rejów”.

Konferencja odbędzie się ona w dniu 16 maja 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Tego dnia w sali Patio wystąpienia nt. lokalnych tradycji hutnictwa żelaza wygłoszą znamienite osobowości polskiej nauki. To niepowtarzalna okazja zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w uznanych ośrodkach akademickich i placówkach naukowych. Tradycje hutnictwa żelaza na ziemi skarżyskiej i świętokrzyskiej sięgają czasów starożytnych.

W średniowieczu na terenach dzisiejszego Skarżyska działają dwie kuźnice. Wielką szansą na rozwój jest okres inwestycji Banku Polskiego, kiedy to powstaje nowy zakład wielkopiecowy w Rejowie. Jest rok 1838. I właśnie na tych wydarzeniach sprzed 180 laty, nadziejach i szansach na rozwój będzie skupiać się tematyka poruszana na konferencji. Okrągła rocznica uruchomienia Huty Rejów oraz powołania Banku Polskiego stały się dla nas inspiracją dla przypomnienia i utrwalenia tego dziedzictwa przemysłowego, które stanowi niezwykle istotny element naszej tożsamości z rodzinnym miastem i „małą ojczyzną”.

W ramach realizowanego projektu ukaże się późnym latem publikacja pokonferencyjna, zawierająca wystąpienia z dnia 16 maja. Ilość publikacji jest ograniczona, a możliwość jej BEZPŁATNEGO nabycia istnieje TYLKO W DNIU KONFERENCJI, po wcześniejszych zapisach na listę chętnych. Dla każdej zapisującej się osoby przewidziano tylko jeden egzemplarz.

Konferencja jest częścią projektu „ 180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Patronat Naukowy: Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek

The following two tabs change content below.

Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora

Ostatnie wpisy Tadeusz Sikora (zobacz wszystkie)

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial