Muzeum zaprasza na Konferencję

Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku-Kamiennej zaprasza wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w konferencji naukowej. Tytuł konferencji to: „Inwestycje banku centralnego w zakłady Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w 190. rocznicę powołania Banku Polskiego oraz 180. rocznicę uruchomienia Huty Rejów”.

Konferencja odbędzie się ona w dniu 16 maja 2019 roku w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Tego dnia w sali Patio wystąpienia nt. lokalnych tradycji hutnictwa żelaza wygłoszą znamienite osobowości polskiej nauki. To niepowtarzalna okazja zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w uznanych ośrodkach akademickich i placówkach naukowych. Tradycje hutnictwa żelaza na ziemi skarżyskiej i świętokrzyskiej sięgają czasów starożytnych.

W średniowieczu na terenach dzisiejszego Skarżyska działają dwie kuźnice. Wielką szansą na rozwój jest okres inwestycji Banku Polskiego, kiedy to powstaje nowy zakład wielkopiecowy w Rejowie. Jest rok 1838. I właśnie na tych wydarzeniach sprzed 180 laty, nadziejach i szansach na rozwój będzie skupiać się tematyka poruszana na konferencji. Okrągła rocznica uruchomienia Huty Rejów oraz powołania Banku Polskiego stały się dla nas inspiracją dla przypomnienia i utrwalenia tego dziedzictwa przemysłowego, które stanowi niezwykle istotny element naszej tożsamości z rodzinnym miastem i „małą ojczyzną”.

W ramach realizowanego projektu ukaże się późnym latem publikacja pokonferencyjna, zawierająca wystąpienia z dnia 16 maja. Ilość publikacji jest ograniczona, a możliwość jej BEZPŁATNEGO nabycia istnieje TYLKO W DNIU KONFERENCJI, po wcześniejszych zapisach na listę chętnych. Dla każdej zapisującej się osoby przewidziano tylko jeden egzemplarz.

Konferencja jest częścią projektu „ 180-lecie budowy Huty Rejów przez Bank Polski w 190. rocznicę jego powstania” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig.

Patronat Naukowy: Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek

Może Ci się również spodoba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial