Na pielgrzymim szlaku – Kalwaria Pacławska

W pięknej okolicy wschodniego Podkarpacia, 25 kilometrów od Przemyśla, leży Kalwaria Pacławska. Legenda mówi, że kasztelan lwowski, a późniejszy wojewoda podolski, Andrzej Maksymilian Fredro, w czasie polowania w tamtejszych lasach, zobaczył jelenia z krzyżem jaśniejącym między rogami i postanowił w tym miejscu zbudować kościół. W 1668 roku na to miejsce przybyli franciszkanie, a ze względu na podobieństwo do Góry Oliwnej, fundator na szczycie wzgórza postawił krzyże aby rozpamiętywać przy nich mękę Pańską. W latach 1770 – 1775 powstał na tym miejscu murowany barokowy kościół, zbudowany przez cześnika przemyskiego Szczepana Dwernickiego. Z tym miejscem związany jest kult Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Jej cudowny wizerunek został przeniesiony z Kamieńca Podolskiego w roku 1679 po jego zajęciu przez Turków. Nie są dokładnie znane okoliczności przewiezienia obrazu. Matka Boża Kalwaryjska przedstawia Matkę Bożą jako Królową siedząca na obłokach z berłem w prawej dłoni wraz z Dzieciątkiem na lewej ręce. W 1882 r. odbyła się koronacja cudownego obrazu, zaś papież Klemens X nadał pielgrzymom przybywającym do Kalwarii Pacławskiej odpusty Ziemi Świętej.

Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej od 1668 roku do dnia dzisiejszego opiekują się franciszkanie, bracia Św. Franciszka z Asyżu pracujący w służbie Ewangelii, głosząc światu słowem i życiem miłość, pokój i dobro. Magia tego miejsca, nadane odpusty Ziemi Świętej, przepiękna dolina rzeki Wiatr, nazwana tutaj Cedronem, sprawiają, iż jest to miejsce coraz liczniej nawiedzane przez pielgrzymujących czcicieli Matki Bożej. Warto też dodać, że na tych terenach miała miejsce Rzeź wołyńska, dokonana przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego w czasie II RP od lutego 1943 do lutego 1944. W dniu 18 maja br. w Kalwarii Pacławskiej miała miejsce uroczystość upamiętniająca 25 – lecie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas uroczystości została poświęcona nowa suknia Matki Bożej Kalwaryjskiej, wykonana ze szkła przez jedną z krośnieńskich pracowni szkła artystycznego. Nową suknię ufundowali w wyrazie dziękczynienia, funkcjonariusze Straży Granicznej. Według franciszkanów jest to jedyna taka suknia w Europie, a prawdopodobnie też na świecie.

Dolina rzeki Wiatr zwanej Cedron KLasztor od frontu Mozaika przedstawiająca ukoronowanie Obraz MB Pacławskiej w nowej sukience Ołtarz główny

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial