Na ratunek zabytkowym nagrobkom – posumowanie

W minioną środę na cmentarzach Św. Józefa Oblubieńca i Najświętszego Serca Jezusowego została przeprowadzona kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków pod kierunkiem Rycerzy Kolumba wspieranych przez miejskich i powiatowych radnych oraz sympatyków Żołnierzy Niezłomnych.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, kwestujący spotkali się z wielką życzliwością i hojnością darczyńców, którzy swoimi datkami po raz dziewiąty dali wyraz troski o wspólne dobro jakim jest pamięć i poszanowanie dla naszych przodków, historii miasta i jego kultury. W tegorocznej kweście udało się zebrać 5 080,08 PLN, 1 euro i 10 centów USA. Środki te posłużą na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu Św. Józefa Oblubieńca, bieżące ich utrzymanie, odnowienie grobu Józefa Sykulskiego oraz utrzymanie grobu Dziecka Nienarodzonego na cmentarzu komunalnym na Łyżwach.

Podczas kwesty odżył również temat renowacji grobu rodziny Witwickich. Stan techniczny żeliwnej kolumny stanowiącej charakterystyczną wizytówkę nie tylko cmentarza na „Zachodnim”, ale również miasta niegdyś słynącego z metalowego przemysłu, obecnie zagraża bezpieczeństwu odwiedzających tą nekropolię. Zebranie całej kwoty na ten cel podczas kwest będzie bardzo trudno. Ale przy wsparciu konserwatora zabytków i innych środków publicznych, warto podjąć starania o odrestaurowanie tego zabytkowego nagrobka. Rycerze Kolumba zgłaszają gotowość pilotowania tego projektu. Przy odpowiedniej życzliwości i wsparciu ze strony władz samorządowych i lokalnej społeczności, wydaje się to możliwe.

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial