Na ratunek zabytkowym nagrobkom

Zbliża się dzień, który w kalendarzu świąt katolickich nazwany jest Uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada stał się naturalną okazją dla modlitwy w intencji zmarłych i odwiedzin na cmentarzach bliskich im rodzin.

Cmentarze jednak to nie tylko nekropolie, miejsce spoczynku zmarłych. Cmentarze to namacalny czas historii, znak i wyraz naszej kultury oraz szacunku dla jej twórców. Dlatego ten okres jest najlepszą okazją dla organizacji zbiórek publicznych w celu ratowania ważnych, zabytkowych i opuszczonych nagrobków. Tak się dzieje niemal w całej Polsce, również w naszym powiecie i mieście. Najczęściej zbiórki te organizują dobrowolnie i społecznie różne organizacje i grupy lokalnej społeczności. W powiecie skarżyskim zbiórki zapowiedziały cztery organizacje. W Skarżysku Kościelnym będą kwestować członkowie stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Zabytków, w Bliżynie Parafialny Zespół Caritas, a Suchedniowie Towarzystwo Przyjaciół Suchedniowa.

W Skarżysku-Kamiennej dziewiąty raz kwestę na cmentarzu parafialnym Świętego Józefa Oblubieńca i Najświętszego Serca Jezusowego w osiedlu „Zachodnie”, przeprowadzą Rycerze Kolumba. Wspomagać ich będą miejscy i powiatowi radni oraz sympatycy Żołnierzy Niezłomnych. Celem zbiórki prowadzonej przez Rycerzy Kolumba jest nie tylko renowacja zabytkowych nagrobków na cmentarzu Św. Józefa Oblubieńca, ale również bieżące ich utrzymanie. Drugim celem zbiórki Rycerzy Kolumba jest utrzymanie grobu – pomnika Dziecka Nienarodzonego, który zlokalizowany jest na cmentarzu komunalnym na Łyżwach. W tym grobie – pomniku, który znajduje się w centralnym miejscu cmentarza, spoczęły już szczątki trojga maleńkich dzieci nienarodzonych i utraconych przez rodziców.

Dzięki ofiarności darczyńców, Rycerze Kolumba odrestaurowali już 17 nagrobków, a w kolejce czeka następne kilkanaście, które uległy zniszczeniu również w wyniku klęsk żywiołowych. Miejmy nadzieję, że tegoroczna zbiórka pozwoli uratować i odrestaurować kolejne ważne, historyczne i opuszczone nagrobki.Kwestę na cmentarzu na Zachodnim, Rycerze Kolumba przeprowadzą 1 listopada w godzinach od 8.00 do 16.00.

The following two tabs change content below.

Grzegorz Małkus

Grzegorz Małkus, Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, studia podyplomowe: Zarządzanie Nowoczesną Szkołą - Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Organizacja Pomocy Specjalnej - UJ, Sport Osób Niepełnosprawnych - AWF w Warszawie, Jakość Stanowienia Prawa - Uniwersytet Warszawski.

Ostatnie wpisy Grzegorz Małkus (zobacz wszystkie)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial