Na stole biały chlebek

Opłatek, to biały przaśny płatek chlebowy, wypiekany z białej mąki bez dodatku drożdży. Nim to dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy wigilijnym stole życząc sobie wszystkiego najlepszego.

Symbol pojednania

Opłatek wigilijny, to symbol pojednania i przebaczenia, przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Jest on symbolem chleba, czyli należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Tradycja łamania się opłatkiem ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nie miała ona początkowo związku z Bożym Narodzeniem, a była jedynie symbolem duchowej wspólnoty. Z czasem na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się wzajemnie dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, lub też przesyłano krewnym i znajomym dalej mieszkającym.

W tym szczególnym czasie, pani Renata Bilska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 ze Skarżyska -Kamiennej, zaprosiła naszą redakcję by wraz z dziećmi, rodzicami i pracującym tam personelem, połamać się białym opłatkiem, życząc wszystkim  Wszystkiego Najlepszego na nadchodzące święta i Nowy Rok.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial